Кмет, депутати, общественици и миряни разгледаха изложба за делото на владиката в катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий"
Почетен плакет на Народното събрание с изображението на Антим Първи получи Ловчанският митрополит Гавриил за заслугите му към църквата и по случай 20 г. от неговата интронизация.
Отличието му е връчено от заместник-председателя на НС Емил Христов на големия християнски празник Сретение Господне, след края на света Златоустова литургия, отслужена в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“.
„За мен е истинско удоволствие да Ви връча почетния плакет с изображението на Антим Първи. Животът и делото му са доказателство за това как всички ние, обединени от обща цел можем да работим заедно, да търсим съгласие и подкрепа в името на националните каузи. Първият български екзарх и председател на Учредителното събрание е духовен водач и обединител на нацията, останал неотлъчно до своя народ и участвал в съграждането на съвременната българска държавност. Вие сте истински духовен водач, заслужил любовта и доверието на хората. Вашите дела показват това. Желая Ви здраве и духовен успех“, каза зам.-председателят на НС Емил Христов.
Ловчанският митрополит Гавриил беше поздравен и от кмета на Община Ловеч Корнелия Маринова.
„Поздравяваме Ви с 20-годишнината от встъпването в длъжност митрополит на Ловчанска епархия. Тогава, февруари 2001 г., нашето гражданство Ви прие с радост и надежда. И не остана излъгано, защото скоро се убеди, че епархията навлиза в нов етап от развитие. Искрено ценим Вашата инициативност, креативност, неотклонност и приятелство. Ценим Вашите международни контакти и активност, от която имаме само полза. Особено важно е, че изградихме специална връзка между епархията и светската власт, която дава резултати. Да споменем само новия катедрален храм „Св. св. Кирил и Методий" в центъра на Ловеч, както и първото православно училище към него. Където и да сте служили досега, Вие оставяте знака на обновлението и духовния възход. Бъдете все така ревностен и справедлив наш наставник, водач и градител на богоугодни дела!“, заяви Маринова.
В знак на дълбока признателност към неговото дело, Корнелия Маринова поднесе на митрополит Гавриил своя личен подарък - панагия.
„Благодаря на всички за хубавите думи. Всичко, което съм направил до днес го дължа на много хора, защото сам човек нищо не може да направи. Наясно съм какво успях да направя и какво не. Надявам се да успея да довърша това, което не можах. Днешните времена ни поставиха в условия на пандемия и всички ние търсим начин как да се справим с това. Нека Господ да избави хората от тази напаст, но нека и да извлечем поука от всичко това. Нека да се молим повече на Бога и да се борим с нашите грехове“, каза Ловчанският митрополит Гавриил.
Кметът на Ловеч Корнелия Маринова покани всички присъстващи да разгледат изложбата, посветена на 20-те години, откакто митрополит Гавриил е начело на епархията. Изложбата проследява целия църковен труд и дава акценти върху разнообразните дейности на Митрополита.
В катедралния храм „Св. св. „Кирил и Методий“ бе прочетен и поздравителен адрес от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева.
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е на 16. 07. 1950 г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. След завръщането си в България и завършване на гимназия, през есента на 1969 г. е приет за студент във Висшия инженерно-строителен институт в София, който завършва през 1973 г. По време на своето следване там той се запознава и контактува с блаженопочиналия Левкийски епископ Партений, който става и негов изповедник. Едновременно с това от 1972 г. редовно посещава клисурския манастир "Св. Петка" край гр. Банкя, където се привързва духовно към изтъкнатата руска подвижница на благочестието схиигумения монахиня Мария, която впоследствие става и негова духовна наставница. През 1973 г. се премества да живее постоянно в манастира, където изпълнява различни послушания в помощ на монахините. Там на 27. 12. 1979 г. е постриган в монашество с името Гавриил от Левкийския епископ Партений - викарий на Софийския митрополит, който на "Възнесение Христово", 1980 г. го ръкополага и в йеродяконски чин. На празника "Свети Дух" същата година е ръкоположен за йеромонах и е назначен за игумен на манастира "Св. Петка". През 1984 г. завършва задочно Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.
От есента на същата година до 1986 г. той е на богословска специализация в Московската духовна академия, където работи под научното ръководство на Волоколамския и Юриевски митрополит проф. Питирим. С благословението на Св. Синод на БПЦ на 24. 05. 1986 г. в Българското църковно подворие "Св. св. Кирил и Методий" в Москва той е възведен в архимандритско достойнство от Минския и Белоруски митрополит Филарет. Завършва специализацията си през 1986 г. като защитава дисертация на тема: "Характерни черти на подвига на руските подвижници на благочестието през 19 в.", за която получава научното звание - Доктор на Богословието. От м. септември 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. През този период е извършен ремонт на подворието, построени са нова сграда и параклис, реставрирани са всички храмови икони. Награждаван е два пъти с църковни отличия от приснопаметния Московски и на цяла Русия патриарх Пимен. По време на неговия престой в подворието е извършена и официалната визита на Българския патриарх Максим в Москва по повод 1000 -годишнината от покръстването на руския народ и 45-годишнината от откриването на Българското църковно подворие в Москва. След завръщането си в България, от 1991 г. до м. октомври 1998 г. архим. Гавриил е протосингел на Софийска митрополия, а заедно с това от 1994 г. изпълнява и длъжността игумен на клисурския манастир "Св. Петка" край гр. Банкя. През време на служението си в София като архимандрит и епископ той се изявява като ревностен защитник на каузата на каноничната Българска православна църква - против разколническите действия на т. нар. "алтернативен синод". На 19. 10. 1998 г. в Рилската св. обител е хиротонисан в епископски сан с титлата "Макариополски" и е назначен за викарий на Софийския митрополит. На 21. 01. и 28. 01. 2001 г. е съответно избран и канонически утвърден за Ловчански митрополит.
През 2007 г. митрополит Гавриил става Ръководител на Работната група по въпросите на религиозното образование при Св. Синод. От 2009 г. насам той оглавява Върховния църковен съвет при Св. Синод. През 2011 г. започва да ръководи и Културно-просветния отдел при Св. Синод на БПЦ-БП.
На 08. 02. 2012 г. Ловчанският митрополит Гавриил е удостоен със званието "почетен член" на българската Камара на инженерите в инвестиционното проектиране.