Най-старият певчески хор в Пловдив и страната - "Ангел Букорещлиев", може да остане на улицата поради невъзможност да плаща натрупалите се сметки за данък сгради и такса смет.
"Реална е опасността да бъдем принудени да напуснем историческия си дом в подножието на Сахат тепе.
Трябва да платим накуп над 4000 лв. - непосилна сума за самодеен състав", заяви пред 24plovdiv.bg председателят на певческото дружество Александър Георгиев.
Той е изпратил писмо до общината, в което моли да бъдат опростени дължимите суми.
Хорът е наследник на основаното през 1896 г. Пловдивско певческо дружество и тази година ще чества 125 години от създаването си.
Историческата сграда на "Ангел Букорещлиев" е изградена през 1924 г. от с доброволен труд върху подарен от общината терен. "Рожба на дружеството са първият филхармоничен оркестър в България, а по-късно хористите ни участват в създаването на Пловдивската опера.
Десетки са завоюваните награди от фестивали и конкурси у нас и в чужбина", разказва Георгиев.
Певческото дружество е в обществена полза и не може да развива стопанска или търговска дейност. "Със скромния членски внос едва успяваме да покрием разходите си осветление, водоснабдяване, почистване и дезинфекция на помещения", отбелязва директорът на хора.
И сега в месеците, когато противоепидемиологичните мерки не забраняват, хорът изнася репетиции и концерти в зданието на улица "Ангел Букорещлиев" 20.
Миналата година заради опасността от заразяване с COVID-19, певческото дружество е намалило до минимум изявите си. Изнесли са едва няколко концерта на открито. В хора понастоящем пеят между 25 и 35 души.
Дори с последните заповеди на здравния министър хористите не са наясно дали ще им бъде разрешено да репетират и да пеят. Те са поискали специално тълкуване от културната дирекция на общината дали разхлабването на мерките важи и за тях.
"Ако не можем да репетираме, как тогава ще изнесем концерта на 3 март, който ни е възложен от общината", пита се Александър Георгиев.
Той се обръща към общинските съветници с драматичен апел:
"Във вашите ръце е правото за преразглеждане и отменяне на наложения ни данък, който обрича обществено полезната ни дейност на гибел. Господа, помогнете ни да посрещнем и отпразнуваме с Вас този знаменит 125-годишен юбилей с високо вдигнати глави, а не молейки се на колене!"
В отговор на искането на хора общинска комисия с председател зам.-кмета арх. Невена Балчева е заявила, че Законът за местните данъци и такси не позволява да се опрощава такса смет. Също така те предлагат певческото дружество да плаща месечен наем от 87,50 лв., или 1050 лв. годишно.
В заключение, комисията посочва, че общината разполага и с помещения с по-малка квадратура, които е възможно да бъдат отдадени под наем на хористите.
Според Георгиев начисляването на таксите и данъците е започнало преди пет години, когато по неясни причини предишната администрация е промени статута на сградата от публична на частна общинска собственост.
Още тогава общинари посочиха, че е възможно историческата сграда да е събудила апетита на потенциални инвеститори.