Два сценария за президентското състезание - според това какъв кабинет ще има след април
С обявяването на кандидатурата си за втори мандат Румен Радев тласка обяваването и на другите претенденти за президентския пост, каза пред "24 часа" социоложката Мира Радева. Ето нейният коментар на хода на държавния глава:
Нека започнем с това, че обстоятелствата сега са много различни от 2016 г., когато Румен Радев се кандидатира за пръв път. Първо, тогава Радев не бе познат, хората избираха с очите, а той чисто физически добре се вписваше в ролята на кандидат за
главнокомандващ - с внушителна осанка.
Според мен тогава хората гласуваха по-скоро за Румен Радев, а не като за "кандидата на БСП". Второ, ГЕРБ подходиха услужливо, като противопоставиха меко казано неподходящ кандидат в лицето на Цецка Цачева. Куцукащата патриархалност у нас не е готова да гласува за жена президент.
Сега нещата са много по-сложни и непредвидими. Радев въпреки внушителната си осанка
се оказа понякога по детски заядлив, понякога не достатъчно политически премерен, често объркващ.
Политическите му гафове бяха основно по линията на това, че бе прекалено емоционален в реакциите си. В този смисъл не се вписа достатъчно добре в ролята на президент.
Но докато не са ясни другите кандидати, е много трудно да се дава оценка. Ясно е, че Радев носи тежък товар и той може да бъде оценен само, когато всички кандидати са на терена. Нашите политици обаче обичат да крият козове, които са псевдокозове. Те трябва да разберат, че основата да те оценяват е хората поне 6 месеца да те разглеждат в някаква роля. А президентските кандидатури в развитите демокрации се обсъждат година и половина преди изборите. Ако искате, разгледайте го и маркетингово: не може да бъде продаден продукт, който не е познат. В случая се "продават" визии и концепции за управление. В този смисъл заявяването на кандидатурата на Румен Радев
сега може да се окаже силен ход.
И би трябвало да тласне и другите кандидатури да се заявят.
Все пак президентските избори много зависят от изхода от парламентарните.
Един сценарий е, ако бъдат спечелени от ГЕРБ и те продължат да управляват - тогава нищо чудно до президентските да се засилят настроенията за алтернатива на ГЕРБ.
Съвсем друг сценарий е: ГЕРБ печели парламентарните избори, но всички са срещу него,
не може да направи кабинет и ОФ-то срещу ГЕРБ прави правителство.
Минават 5-6 месеца до президентски избори и общественото мнение започва да се обръща: "Избрахме нещо, което не е ясно кога ще се разпадне". Тогава дебатът "Радев - кандидат на ГЕРБ" става опасен за Радев. И гласовете на ДПС започват да имат голямо значение.
Кой може да подкрепи кандидатурата на Радев за втори мандат? Тези, които се заявиха срещу ГЕРБ, дори да не харесват много Радев, може да го подкрепят, ако ГЕРБ спечели изборите, за да имат алтернатива. Радев явно е преценил, че може да бъде обединител на анти-ГЕРБ настроенията.
Но всъщност
той казва: "Аз съм кандидат, аз съм силен, а вие, ако искате, ме подкрепяйте".
Тази игра "Ва банк", силно усложнява ситуацията на БСП. Те нямат ход. Ако не го подкрепят, ще разцепят собствения си твърд електорат. Ще се шири позицията "БСП уж са анти-ГЕРБ, а не подкрепят острието срещу ГЕРБ". Така че възможно е БСП да подкрепи Радев, макар и малко насила.