Ако ваксинационната кампания не даде 85% ефективност, строгите мерки остават
Социалното дистанциране ще трябва да се запази поне до края на годината или ваксинационната кампания да е 85% ефективна срещу коронавируса, за да се спре увеличаването на смъртните случаи от коронавирус в нормални условия на живот. Това е показало проучване на университета “Уорик”, направено по поръчка на консултативната група за пандемията, съветваща британското правителство.
“Всичко ще зависи от това колко бързо ще напредне процесът по ваксиниране и дали той ще успее да спре разпространението на болестта”, казва пред “Дейли телеграф” доцентът по епидемиология Адам Кучарски.
Въпреки че Великобритания е ваксинирала вече над 8,4 млн. души, или 12% от населението си, учените очакват това да има умерено въздействие върху предаването на вируса. Те смятат, че ефективността в момента е около 60 на сто и националната блокада на страната в най-добрия случай ще трябва да се запази до юни. Ако бъде премахната по-рано, дори през април, ще последва трета вълна на епидемията, въпреки че броят на заразените е намалял с 31% през последната седмица, а на приетите в болница - с 16%.
Британският зам.-министър по ваксинацията Надим Захауи обяви, че едва след месец може да има данни как ваксините влияят на предаването, от което ще зависи и дали някои от строгите ограничения могат да бъдат премахнати.
Резултатите от проучването идват на фона на скандал между Лондон и Брюксел за ваксини, който дори заплаши споразумението за Брекзит, след като Еврокомисията поиска да контролира доставките за Северна Ирландия на границата ѝ с Република Ирландия, за да гарантира, че предназначени за ЕС дози не се изнасят за Обединеното кралство.
Тя оттегли намерението си засега след разговор между премиера Борис Джонсън и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, в който бе договорено сътрудничество по въпроса. Британски министри обаче коментираха, че е твърде рано да се обсъжда даряване на ваксини на други държави.
Европейските лидери са под натиск да осигурят повече дози, след като проучвания показаха, че между половин и пет процента от населението в страните от ЕС е ваксинирано. Най-малка част от хората в България са получили защита срещу коронавирус, а най-голяма - в Малта.