Снеговалежите и застудяването през последните дни са се отразили благоприятно на качеството на въздуха в Пловдив.
Това показват както данните от измервателните станции на Национална агенция „Околна среда“, така и независимият мониторинг на Airplovdiv.info.
Тази сутрин двете официални станции отчитат стойности на фините прахови частици малко под пределните норми. Станцията в „Тракия“ е измерила 47 микрограма на куб. м, а тази в „Тракия“ - 30 мкг/куб.м.
Последният голям пик на замърсяването е бил на 21 януари, когато в „Тракия“ са отчетени 143 мкг/куб.м, а в „Каменица“ - 119.
Най-мръсен е единствено въздухът в Шекер махала, където сензорите отчитат 88 микрограма на куб. м. В квартала хората се отопляват предимно с дърва и въглища, а не е рядкост да се палят автомобилни гуми и отпадъци.
В останалите квартали стойностите са в рамките на 20-35 мкг/ куб.м. Нормата за допустимо замърсяване с фини прахови частици е 50 мкг/ куб.м, което не бива да се превишава повече от 35 дни в годината.
Въпреки, че замърсяването е под пределните норми, изхвърлените в атмосферата вредни вещества са значителни. В такива случаи Община Пловдив съветва гражданите да не се разхождат край оживените булеварди и кварталите, отоплявани с въглища.
Призовават се греещите се с дърва и въглища да сменят източника на отопление. Като мярка за подобряване на качеството на въздуха се препоръчва на пловдивчани да използват градския транспорт вместо личните си автомобили.
Още по-голямо е замърсяването в селата край Пловдив, където при минусовите температури печките бумтят най-силно. Така например в Скутаре стойностите на фините прахови частици достигат 76 мкг/ куб.м, в Труд и Строево – 68, в Брестник – 77 и в Царацово – 85.