Заявления за подвижна урна избирателите в карантина ще подават до 3 дни преди вота, РЗИ ще проверява наистина ли са болни и ще ги трият от другия списък
Финално ГЕРБ отказа да разреши предизборните събрания, както искаше ДПС
Стотици болни от коронавирус или карантинирани контактни няма да могат да гласуват на парламентарните избори, въпреки че бяха създадени специални подвижни COVID секции. Причината - заявления за посещение от такава комисия в деня на вота ще може да се подават до 3 дни преди датата на изборите, решиха депутатите при окончателното приемане на промените в Закона за извънредното положение, които регламентират гласуването в пандемия.
Срокът за записване за подвижна урна да е един ден преди датата на вота 4 април, поиска Кристиан Вигенин от БСП. Той даде пример с Казахстан, където е бил наблюдател на вота и записването за гласуване на болните е било до 12 часа преди изборите.
Трите дни са нужни, за да може поискалите посещение от COVID секция
да бъдат
проверени и
записани в
избирателните
списъци,
обясни пък Красимир Ципов от ГЕРБ.
Проверката ще се прави от РЗИ, обясни и шефката на парламентарната група Даниела Дариткова. Времето е нужно и за да бъдат заличени от избирателните списъци, подадени на секционните комисии, имената на тези, които ще бъдат посетени у дома.
Мобилните секции ще са с по 3-ма членове. Бе разрешено намаляване на комисиите и в чужбина. Те може да бъдат ваксинирани с дозите, които ще останат от втората фаза, обяви междувременно здравният министър. Независимо че се назначават 10 дни преди изборния ден, от парламентарните сили предварително все пак знаят кои хора се готвят за участие в СИК, коментира Костадин Ангелов. На всички членове на комисии ще се осигурят поне по две маски, дезинфектанти и пр.
Управляващите отхвърлиха идеята на ДПС да бъдат разрешени партийни събрания на закрито по правилата за кина и театри - 50% запълване на залите и задължително носене на маски. Ден по-рано в правната комисия депутатите от ГЕРБ подкрепиха искането на ДПС, но в пленарната зала управляващите остро се разграничиха от нея.
Предложението си ДПС направили, за да не се обръща на концерти предизборната агитация, обясни Хамид Хамид.
“В момента при ограниченията има
забрана за
събиране на
20 души в едно
помещение
Това дава предимство на онези формации, които правят концерти, да пълнят зали, а тези, които залагат на агитации, ще събират само по 15 човека. Правим го, за да не превърнем кампанията само в концерти. Смешно ще звучи в медиите, че партия Х днес направи концерт за своите симпатизанти. Това работи само за една формация от шоубизнеса”, каза Хамид.
“Категорично не сме против да се провеждат концерти и театри пред хората. Ние от ДПС подкрепяме тези мероприятия, въпреки че в цяла Европа са затворени театрите от година. Но каква е разликата дали хора, събрани в една зала, ще гледат театър, или ще са събрани за партийни цели? Изравнете режима. Противоречие има, иначе другото си е
обикновено
лицемерие”,
призова Йордан Цонев.
Хората не могат да бъдат спрени да идват на партийните мероприятия и това ще вкара организаторите в нарушения, противопостави се обаче Александър Сабанов от “Обединени патриоти”.
“Ако в зала за 100 човека дойдат 50, а има право само за 30, какво правим с останалите 20? А ако искам да направя проблем на моя конкурент? Разбира се, че ще вкарам в залата му още 20 човека, ще го снимам и ще му пратя РЗИ”, добави патриотът.
Депутатът от ГЕРБ и музикант Калин Вельов пък се включи по темата с шега, която обаче провокира пиперлива реплика от страна на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. “Музикантите ползват мрежичка пред микрофоните си, за да ограничат компресията при някои букви като П. Така се спират въздухът и слюнките, които излизат. Затова много е важно, за да запазим здравето на хората, да ограничим в залите опасността при казването на БСП и ДПС”, реши да е остроумен Вельов.
“Абревиатурата ПКП влиза ли в тази категория, или не влиза?”, попита в отговор Карадайъ. Така намекна за известната от летните протести обида към председателката на парламента Цвета Караянчева, която се появи след записа, за който се твърди, че е на Бойко Борисов. В него по адрес на Караянчева бе използван нецензурен израз.
“Това беше
толкова грозно”,
възкликна Караянчева.
Конкретните противоепидемични мерки за вота трябва да бъдат изготвени от здравния министър, решиха още депутатите. На първо четене това бе вменено на ЦИК, но комисията възрази.
Бе разрешено и гласуването с изтекли лични документи както в България, така и зад граница.
От БСП гласуваха против всички предложения. Според левите всяка промяна в правилата трябва да се прави само в Изборния кодекс. “Залагате и минирате тежко опорочаване на предстоящите избори.
Създавате
нормативен хаос
и вие носите отговорността”, каза Филип Попов от БСП. И обясни, че така се погазва Законът за нормативните актове.
С този закон досега са правени промени в Кодекса на труда, Закона за държавния служител, този за чужденците и др., с тях са въведени мерки срещу разпространението на коронавируса и са регламентирани финансови и социални мерки, отвърна му Ципов. Само посочваме как трябва да гласуват лицата под карантина, не променяме правилата, допълни той.
В Полша се е процедирало идентично за вота в пандемията, а при нормална ситуация в сила остава основният изборен закон, даде пример зам.-шефът на правната комисия Християн Митев.