Лекарите и зъболекарите, които са управители на болници да могат отново едновременно и да лекуват. Това приеха на второ четене депутатите в Закона за лечебните заведения с 156 гласа "за", 2 "против" и 1 въздържал се.
Промяната в закона е се налага, заради поправка в Закона за публичните предприятия, която направи така, че болниците да са търговски дружества, което автоматично прави управителите им да не могат да работят по служебно или трудово правоотношение. Приемането на тези поправки през 2019 г. се наложи, за да влезем в чакалнята на Еврозоната. Сега обаче се създадоха обърквания, които лишиха лекарите от възможността да лекуват.
Сега объркването се поправя в Закона за лечебните заведения, а вносител на текстовете е шефката на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
"Възникнаха няколко проблема, те трябваше да се решат след приемато на България в чакалнята на Еврозоната. Проблемът беше, че имаше забрана управителите на лечебни заведения, както и всички членове на управителните органи да изпълняват и други правоотношения", обясни д-р Дариткова и припомни на депутатите, че преди няколко месеца парламентът по подобен начин прие лекарите, които са шефове на болници да могат и да преподават в университетите.
"Благодаря тогава на залата, че прие тези промени", каза още Дариткова и заяви, че с новите промени се дава достатъчен обем за медицинска грижа в цялата страна, каза още д-р Дариткова.
Законът получи почти единодушно одобрение и беше приет едновременно на първо и второ четене, но въпреки това дебатът бе дълъг и с обвинения от страна на опозицията.
Проф. Георги Михайлов от БСП определи законодателните промени като поправка на "една законодателна нелепица" и обясни, че левицата е предупредила още преди година, че ще се стигне до недоразумение в закона. "Нищо добро не се случи за тези 4 г. Тежко и горко на следващите парламенти за грешките, които направи това 44-о народно събрание", каза той и добави, че на лечебните заведения не им е мястото при търговските дружества и дейността на двете не е дори съвместима.
Осттри бяха и от ДПС, които определиха объркването в закона като тоталено и създаване на абсурди.
"Объркването при вас е тотално. С тази поправка се изменя една абсурдна ситуация, при която промени в Закона за публините предприятия изпрати колегите да избират дали да останат в управлението на една болница или да продължат лечебната си практика. Трябва да се научите да правите разлика между секирата, скалпела и перото, в противен случай оставате изправени пред нуждата да се оправдавате за законодателните си грешки", каза шефът на социалната комисия Хасан Адемов.
Съпартийката му и зам.-председател на здравната комисия Нигяр Джафер нарече действията на ГЕРБ създаване на законодателен хаос.
"Не знам как ще създадете здравна политика за следващите 20 г. Това, което показвате е създаване на законодателен хаос. Предложената промяна блестящо се вписва в рубриката "Проба-хрешка". Ако има нещо, което утвърдихте, това е постоянното усещане за непостоянство в тази здравна система. Поставете на място на хората, които трябва да прилагат решенията, които се вземат тук", каза тя и добави:
"Опозицията не е виновна за създалата се ситуация, напротив примирете се. Вие сте тези, които упавлявате системата и трябва да носите отговорност. За 11 г. трябваше да видите промените и да намерите решението им."
Управляващите не останаха длъжни и отвърнаха на обвиненията. "Това, което ни передлага БСП е във "Визия за България" да се премахнат лечебните заведения да са търговски дружества и да заработи принципа на семашко всички лечебни заведения да са еднакви, да получават еднакви пари и да се върнам назад в миналото преди 1989 г.", каза Лъчезар Иванов от ГЕРБ и обясни, че с поправката в Закона за лечебните заведения се "прецизира се един законопроект".