Не се очакват смущения в доставките
Пожар и наводнение застрашиха две места за производство на ваксина срещу коронавирус в рамките на часове - заводи в Индия и Уелс, в които се прави разработката на Оксфорд и “АстраЗенека”.
Първо бе засегната фабрика в уелския град Рексъм, която има капацитет от 300 млн. дози годишно. Докато в района вилнееше бурята Кристоф, близката река излезе от коритото си и пое към индустриалната зона, в която са халетата на “АстраЗенека”. Местните власти обаче предприеха мерки още през нощта срещу четвъртък и техен говорител съобщи пред Би Би Си, че са успели да защитят складовете и няма унищожени технологии и дози.
Няколко часа по-късно избухна пожар в серумния институт на Индия в град Пуна - най-големия производител на ваксини в света. В него се правят и милиони дози на “АстраЗенека”. Съобщено бе, че огънят е тръгнал от строеж на територията на комплекса, но не е успял да достигне производствения блок. По първоначална информация са загинали петима работници.
“Бих искал да успокоя хората и правителствата, които разчитат на нашата работа, че няма унищожени ваксини и не се очаква да има смущения в производството им, тъй като разполагаме с множество производствени сгради в резерв”, написа в туитър директорът на института Адар Поонавала. Индия стана втората страна след Великобритания, която разреши оксфордската ваксина за спешна употреба, а от няколко дни започна да я изнася и за други азиатски държави.
“Добрата новина е, че имаме потвърждение, че тези трагидии няма да се отразят на доставките”, казаха източници от фирмата пред “24 часа”.
Обединеното кралство в момента разчита още и на ваксината на “Пфайзер”, като близо 5 млн. души са получили вече първа доза.
Властите се надяват да успеят да ваксинират поне 15 млн. от 67-милионното население на страната до средата на февруари, за да се мисли за премахване на някои от ограниченията. Проучване на Университета на Източна Англия обаче е показало, че трудно може да се постигне стаден имунитет с наличните в момента ваксини, при положение че се появяват нови по-заразни щамове. Не само защото не е ясно дали те могат да им въздействат, а защото и двете разработки са предназначени за лица само над 16-годишна възраст, които са около 80% от населението, а и не всички ще се ваксинират. В сряда във Великобритания имаше 1820 смъртни случая от коронавирус - най-големият брой за ден от началото на пандемията.