Окончателно депутатите приеха Закона за българския жестов език
Българският жестов език окончателно става част от учебния материал. Той става отделен учебен предмет в училища и детски градини от 15 септември 2026 г. Ще може да се изучава и факултативно от ученици и студенти без слухова загуба. Това бе прието от депутатите окончателно на второ четене с гласуването на Закона за българския жестов език.
До 2 години пък всички общински администрации се задължават да осигурят преводач от на жестовия език на глухите и сляпо-глухите граждани, които търсят услугите им. Със закона трябва да се гарантира по-голямата достъпност на глухите и глухонеми хора в обществения живот, независимост и равнопоставеност, пише още в закона, който бе приет в пленарната зала с аплодисменти в присъствието на над 20 души от глухонямата общност, които са помагали в изготвянето на закона.
Председателят на социалната комисия благодари на всички от социалното и просветното министерство, които са работили по текстовете, както и на всички депутати, преводачи и представители на глухата общност, които същоса помагали. "Уважаеми колеги през позледните 2 месеца бяхте страхотни, благодаря ви!" каза Адемов.
От левицата обаче съжалиха, че законът се приема в края на мандата на парламента, а не в началото му. "От БСП сме изненадани от тази еуформия. Всички вие можеше да имате тези законодателни мерки, поне 3 г. по-рано. В началото на този мандат имахме говотност да приемем закона, но нямахме подкрепата за това от управляващите. За съжаление, управлащите не подкрепиха нашия закон още в началото на мандата. Съжалявам, че трябваше да чакате толкова врме", обърна се Весела Лечева към присъстващите глухонеми в пленарната зала.