От Пловдив стартира национално проучване за проследяване на придобития имунитет след ваксинирането. Целта е да се установи колко дълъг е той, еднакъв ли е при здрави хора и такива с придружаващи заболявания.
Проучването ще стартира до 2-3 месеца, когато започне масовата имунизация. Това обяви в града на тепетата главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му подобно проследяване трябва да се направи на минимум 1000 души от различни възрасти.
"Трябва да имаме данни за тях какъв е имунитетът на втория, шестия, 12-ия месец след ваксинацията, след 1 и 2 г.", каза доц. Кунчев. Той добави, че ще се проследяват и нежеланите реакции, както се прави с всяка ваксина.
"Всяко лице, което има такива реакции, може да попълни съответната бланка и да я подаде в Агенцията по лекарствата. Оттам нататък това отключва тежки проучвания дали са в резултата на ваксината", посочи главният държавен инспектор.
Според доц. Кунчев засега ваксината на "Пфайзер" и "Бионтех" показвала много добър профил на безопасност. Реакциите били слаби - най-често лека болезненост в ръката.
Ректорът на МУ в Пловдив проф. Мариана Мурджева посочи, че проследяването на имунитета се извършва по сложен начин. Трябва да се анализира каква е защитата на молекулно и клетъчно ниво. В проучването на имунитета ще бъдат ангажирани отделни лаборатории.
Доц. Кунчев коментира и старта на ваксинацията у нас.
"Дадохме символично начало, тъй като разполагаме с 5000 дози. Проблемът ще бъде, когато имунизацията излезе извън болниците и се прехвърли в домовете за възрастни, а те са над 400. Някои са в отдалечени населени места без медицински персонал. Там ще трябва да ходят мобилни екипи", обясни доц. Кунчев.
Той оповести, че от днес започва да работи базата данни за имунизираните, която е в информационния портал.
Областният управител на Пловдив Дани Каназирева заяви, че е обнадеждена от старта на ваксинацията. Вчера са се имунизирали 285 медици, което е близо двойно повече от предвиденото. Днес ваксини са си сложили още 82 медици.