“Една нишка, която свързва” е името на проекта, обединяващ градчета и села
Погледнато отдалече, конусообразното коледно дърво в Артена, до Рим, наподобява палитра от мозайки и цветове.
Когато го доближите обаче, виждате, че всъщност всяка фигурка в тази мозайка е различна от останалите и представлява квадрат дантела, изплетена на една кука, и свързана с други. Така всички заедно оформят висок шест метра конус, чийто връх завършва с червено сърце.
Метафорично погледнато –
всяко парче дантела
е като човек,
свързан с други 4-ма
около себе си,
а те с други и т.н. до оформянето от всички заедно на едно дърво. Във времена като днешните едва ли има по-сполучлив и символичен начин за представяне на солидарността, от която всички се нуждаят.
Дървото в Артена, в чиято изработка са участвали 200 местни жени, които използвали рециклирана вълна, е само едно от десетките коледни елхи на солидарността из цяла Италия. Създадени за пръв път през 2018 г., те сега обаче набират скорост и почитатели из страната повече от всякога.
Почти няма област на Апенините, където тези симпатични плетени дървета да не са се размножили.
Техни създателки
са баби, лели,
майки и снахи
Само с работата на десетки от тях може да бъде оформена елхата.
“Една нишка, която свързва” е името на проекта, обединяващ градчета и села от цяла Италия, които размножават плетеното дърво. Идеята за него се ражда през 2018 г. в Тривенто – планинско село в област Молизе. Местната жителка Лучия Санторели запалва чрез социалните мрежи стотици италианки, чието хоби е плетенето на една кука.
Преди да роди проекта за коледно дърво обаче, през юли 2018 г. Лучия вече е “родила” и друга любопитна идея – за изработването на най-дългата черга в света на една кука. Заедно със своите приятелки
Лучия изплита шарена
черга на една кука,
дълга 650 метра
Тя тръгва от катедралата и стига до централния площад в селото. Плетената черга е регистрирана в Книгата на рекордите “Гинес” като най-дългата в света, направена на една кука. След това създателките ѝ я разделят на много парчета и ги продават, а печалбите отиват за благотворителност. Лучия обаче не остава със скръстени ръце за дълго.
Пак грабва куката и започва да плете, като въвлича съмишленици не само жени, а и мъже. Този път от изплетените общо 1300 шарени квадрата, които са “плочките” на дървото, се оформя голям конус. Всеки квадрат тежи половин кило. За дървото отиват общо
6320 кълба вълна
и хиляди часове
ръчен труд
В коледния проект на Тривенто участват хора от пет националности от 60 италиански града, разположени в 11 области. Чрез социалните мрежи коледното дърво пожънва небивал успех по света.
Затова през 2019 г. в Тривенто правят отново плетено дърво, но то се копира и в Италия и чужбина . Общо 40 села, в това число в Швеция, Белгия и Бразилия, измайсторяват подобни елхи на една кука
Идва и 2020 година, в която
дървото на
солидарността е по-
актуално от всякога
Още повече че изработката му е идеален начин за запълване на времето вкъщи на баби и лели по време на локдауна. На практика подготовката на плетената елха за сегашната Коледа започва още от февруари-март, когато идва пандемията. Мъжете също имат дял в проекта – те изработват структурата от желязна тел, която държи дървото. За много от участниците в проекта това е начин да почувстват близостта на съседа и приятеля си въпреки самотата си по време на карантината.
Общините в Италия, които се включват с ентусиазъм в проекта за Дървото на солидарността, са от единия до другия край на Ботуша.
Дарт Вейдър пред Ватикана
скандализира богомолци
До коледното дърво пред Ватикана е издигната сцена с раждането на Христос, която тази година взриви медиите и богомолците - от нея надничат астронавт и фигура, подобна на Дарт Вейдър от “Междузвездни войни” вместо традиционната пещера.
Композицията е изработена от италианска керамика от провинция Терамо между 1965 и 1975 г. и беше избрана от папа Франциск по препоръка на епископа на Терамо като протегната ръка към пострадалата от земетресения зона.
Автор е училището по художествени занаяти, което е с вековна история. Преди половин век фигурите са били вдъхновени от копнежа по завладяването на Космоса и астронавтите.
Присъствието на групата статуи на площад “Свети Петър” предизвика обаче буря от ирония в социалните мрежи заради футуристичните им форми, които нямат нищо общо с класическите фигури.
Освен това не са пресъздадени нито пещера, нито дървета, както е в сцената с Рождество Христово. Напомнят за филма “Междузвездни войни”, а някои критици ги сравняват с гигантски матрьошки. Не липсват и такива, които твърдят, че на практика футуристичното Рождество е в унисон с понтификата на Франциск, с неговия модернизъм и драстично скъсване с традициите.
Коледно дърво от скрап ядоса Венеция. Скандализирани бяха и жителите на един от най-красивите и романтични градове в света от тазгодишното си коледно дърво. Буря от саркастични и иронични забележки заляха социалните мрежи заради творбата на художника Фабрицио Плеси.
80 светлинни монитора оформят елха, която тежи 9 тона, на площад “Сан Марко”. Мнозина очакваха празнично и бляскаво дърво, укрaсено с традиционните червени топки, и бяха страшно разочаровани, че трябва да гледат вместо това “купчина скрап ”.
80-годишният художник, който е автор и на инсталацията от златни водопади пред сградата на музея “Корер”, обаче е на друго мнение. “Мисля, че в тази мрачна година е необходимо да дадем нова светлина за Венеция и да изпратим послание за толерантност на света. Моето дърво пречупва стереотипите за Коледа – направих го в името на толерантността, защото е съставено от 80 потока светлина, които отиват в 80 различни посоки. Така подчертавам характеристиката на Венеция, където от векове винаги са се преплитали различни култури”, коментира пред медиите Плеси.