„Заради пандемията доста по-малко поклонници посещават Бачковския манастир и участват в богослуженията. Даже на празниците, в които се изнасяше иконата, бяхме единици.
Но това е разбираемо - по-добре да се предпазваме един другиго. Дай Боже, като преодолеем това изпитание, отново да бъдем заедно и да бъдем радостни”.
Това заяви пред 24plovdiv.bg игуменът на светата обител епископ Сионий.
Сгушеният в Родопите ставропигиален манастир се готви посрещането на светлите рождественски празници при строго спазване на противоепидемичните мерки.
„Годината бе доста по-особена, но ако сме внимателни, няма от какво да притесняваме и празникът с Божията помощ се надяваме да мине тържествено, щастливо и благополучно”, подчерта духовникът.
По думите му нашествието на коронавируса е нанесло поражения и върху духовния живот.
„Много от нашите братя и сестри в Господа се страхуват да общуват с други хора. Някои дори не излизат от домовете си. Пазят се и отказват контакти и срещи.
Има такива, които не идват на службите поради страх. Всичко това се отразява неблагоприятно върху цялото църковно общество”, категоричен е игуменът на Бачковския манастир.
По думите му локдаунът влияе на всеки, защото затварянето не е характерно за човеците и за вярващите, които са свикнали на братолюбиво общение.
“Но за да се справим с това огромно изпитание пред целия свят, всички трябва да бъдем много внимателни и да полагаме грижи не само за себе си, но и за нашите ближни.
Заболелите трябва да спазват карантината и да внимават да не заразят другиго - това е част от братолюбието.
И ако видим, че някой е изпаднал в беда, с каквото можем да го подпомогнем, за да стъпи на краката и да намери щастие”, напътства духовникът.
Той съветва миряните, които си стоят вкъщи, да отправят молитви пред Бога - сутрин, на обед, и вечер. “Молитвата е най-силното оръжие срещу всеки страх. Нека се помолим Бог да ни помогне в тази борба и да бъдем отново заедно всички щастливи и радостни, че сме под Божията закрила и сме се справили с тежкото изпитание”, отбелязва дядо Сионий.
Препоръчва и да се чете книгата “Псалтир”. “Псалмите представят също моменти, в които старозаветният цар и пророк Давид е изпитвал същите човешки чувства, каквито ние днес изпитваме. И той е изпитвал страх, радост, богопочитание“, обяснява той.
Десетки хиляди поклонници идват в светата обител с най-съкровените си молитви при чудотворната икона на Богородица. Напоследък мнозина се молят болестите да стоят далеч от тях.
„Хората си пожелават здраве и сили. Молят се за свои близки, които боледуват. Но има и много хора, които въпреки трудните дни идват да благодарят на Бога, че пречистата Богородица ги е дарила с детенце.
Казват: “След молитвата пред чудотворната икона ние се сподобихме с дете в дома си. Така че животът продължава въпреки трудностите и страховете. Въпреки всичко Светият дух действено присъства в своята църква, в цялото човешко общество с благодат и със сила.
И нищо не може да спре радостта и вярата. Нищо не може да попречи на чистите намерения на хората. Нищо не може да спре добрия порив да бъдем едно около нашия Господ и Спасител, в благодатния живот на Църквата Христова", разказва Величкият епископ.
Основаният през 1083 г. манастир ще остане верен на многовековните си ритуали.
Днес ще бъде отслужена света божествена литургия от Св. Василий Велики с царските часове, които ознаменуват очакването на Царя на царете, на Царя на славата, на нашия Господ Иисус Христос.
Според установената традиция се отслужва и една съборна служба за всички присъстващи в манастира поклонници и братя, наречена Повечерие, на която всички да се съберат в единомислие и молитва.
Следва трапезата на Бъдни вечер с постните ястия с прикаждането и със скромната смирена вечеря, посветена на пречистата Богородица.
На другия ден е официалното празнуване на Рождество Христово с божествена литургия от свети Йоан Златоуст. В края на службата пък ще се прочете велегласно патриаршеското и синодално рождественско послание, което патриарх Неофит и Светия синод всяка година отправят до верния народ и до клира.
След това миряните взимат нафора и отиват у дома си всеки да празнува. “Целта на празника е да се обединят семействата, да се обединят поколенията, да се обединят всички около раждането на Христос”, посочва епископ Сионий.
По думите празникът носи благодатна светлина и предразполага към по-дълбоко духовно вглъбяване.
“Христос се роди и всички трябва да му подарим по нещо. Добрина към ближните, молитва за ближните, състрадание към бедните и слабите - това са подаръците, които Христос ще се радва да получи от всички нас.
Разбира се, традицията да си разменим и ние скромни и любезни подаръци е много значима за нашето братолюбие, приятелство и единение”, заключи духовникът.