20% спад в преработката на метали през тази година очаква бизнесът
В периода от март, когато избухна пандемията от коронавирус, до септември в бизнеса с отпадъци се наблюдава спад от 30 на сто. След септември обаче продажбите на скрап изведнъж са се върнали на старите си нива. Така за годината бизнесът очаква спад от около 20%. Това съобщиха за “24 часа” от Българската асоциация по рециклиране (БАР).
“Търсенето на скрап е винаги високо, защото ние продаваме суровини на заводите. Ръстът от есента на 2020 г. се дължи на високата цена на стоманения скрап, както и на цветните метали”, добавят от БАР.
Като цяло през септември световната икономика започна да се възстановява и при стоките достигна нивата си отпреди кризата.
Китайското възстановяване съшо постепенно засили износа на метали, включително и от България. Цените имат постоянна амплитуда нагоре и надолу. Също така зависят от търсенето на метални изделия, локални кризи, възможностите за добив на скрап, цената на желязната руда и други, казват от асоциацията по рециклиране. Според тях в момента сме в горна граница на цените и се очаква ръст през януари 2021 г.
Наскоро “Уолстрийт Джърнъл” съобщи, че цените на медта са се повишили до най-високото си ниво от почти осем години, а желязната руда - основната съставка на стоманата, е един от най-добре представящите се активи през 2020 г. Други суровини като алуминий и цинк са добавили около 15% върху цената си от края на септември и 40% или повече от средата на май. Акциите на големите производители на метали нарастват заедно с други активи, тясно свързани с икономическия растеж.
Цените на металите по принцип са чувствителни към производствената дейност в Китай, тъй като страната отговаря за приблизително половината от глобалното търсене на мед и други материали. По-бързото от очакваното възстановяване там предизвика обрат в цените, които бяха отслабнали през последните години, от една страна, поради търговското напрежение между САЩ и Китай, а от друга - и заради пандемията, която намали търсенето. В момента се наблюдава обратното движение и по всяка вероятност това ще продължи и през 2021 г.