50% от личните лекари вече могат да издават електронно направление
18 дни, след като личните лекари започнаха да издават електронни направления за PCR тест, вече могат да издават и електронни рецепти. Модулът, който Министерството на здравеопазването трябваше да изготви, е готов и вече работи.
Той бе представен от зам. здравният министър и шеф на надзора на касата Жени Начев в столична аптека днес. От кабинет на личен лекар до аптеката бе изпратена първата електронна рецепта.
"Държавата обеща на 18 декември да има електронна рецепта и това вече е факт. Двете наредби, които уреждат това, са обнародвани в Държавен вестник и влизат в сила от днес. Модулът, който държавата трябваше да изработи е вече готов и от днес всеки личен лекар и аптека могат да издават електронна рецепта", каза Начева.
Все още обаче в този процес не са обхванати всички аптеки и лични лекари. Причината е, че модулът, изготвен от МЗ е основен, а софтуерните компании, които поддържат софтуерите в кабинетите на семейните лекари и на аптеките ще трябва да им инсталират модула, което ще отнеме известно време.
До момента са обхванати 5 аптечни вериги, обясни Начева.
По тази причина активни остават и хартиените рецепти. Краен срок за въвеждането на електронната рецепта от всички джипита засега държавата не смята да въвежда.
"Електронните рецептите не заменят физическия преглед при личните лекари. За всеки преглед ще се издава амбулаторен лист. Рецептата е само средство, което улеснява пациентите и лекарите. С тях ще има пъна прозрачност за предписваните лекарства", каза още Жени Начева.
Единствените случаи, когато електронна рецепта ще може да се издава без преглед, е когато пациентът е с COVID-19, уточни тя.
За улеснение на пациентите, здравното министерство е подготвило стикери, които ще бъдат залепени в лабораториите, аптеките, ДКЦ-ата и кабинетите на джипитата, които вече работят с електронна рецепта.
Начинът за идентификация ще бъде или с QR номер на амбулаторния лист, към който е издадена рецептата или чрез ЕГН и дата на издаване на рецептата, уточниха от информационно обслужване.
Както и хартиената, и електронната рецепта ще може да бъде еднократна или многократна, т.е. такава ще може да се използва и за хронично болните пациенти.
Вече близо 3 седмици личните лекари издават и електронни направления, като до момента са обхванати 50% от тях, каза още Жени Начев.
"Надяваме се до края на годината да обхванем и останалите", допълни тя.