Цената на криптовалутата мина 30 000 лв., фондове пренасочват инвестициите от злато към нея
Биткойни за 1,2 млн. лева има в портфейла на 30-годишния Цветан Момчев, който е арестуван за най-голямата кражба на ток в историята на ЧЕЗ, научи “24 часа”. Криптовалутата е 40 биткойна. Всеки един се търгува за 30 712 лв. по цени от събота, когато крадецът бе хванат.
Това е поредна кражба на ток с цел добив на криптовалута. През август двама мъже – Светослав Петлето и Костадин Косъма, задигнаха ток, първоначално оценен на 2,5 млн. лв. Те бяха наели бившия обувен завод в Кюстендил. За месеца, в който копали биткойни, успели да изразходват енергия колкото целия град за 30 дни. Двамата са под домашен арест, а прокуратурата е конфискувала битпортфейла им, но няма ключове за него и не знае сумата, която съдържа портмонето.
Месец след това други бандити на криптовалута бяха заловени в Пловдив, а след това - и в три варненски села.
Манията за копаене на биткойни, включително и в България, е заради
високите им
цени дори в
пандемията
Наскоро стана ясно, че дори инвестиционни фондове, които традиционно влагат в злато, са се пренасочили към криптовалутата. Затова и цената на един биткойн твърдо мина 15 000 евро.
Според най-голямата щатска банка JPMorgan Chase & Co възходът на криптовалутите ще бъде за сметка именно на златото.
От октомври насам се наблюдава отлив на средства за ценни метали и прилив към биткойна. Това е тенденция, която ще продължи в дългосрочен план, тъй като все повече институционални инвеститори ще заемат позиции при криптовалутите, смятат анализатори на банката, пише Bloomberg.
По изчисления на JPMorgan биткойнът съставлява едва 0,18% от семейните инвестиционни активи в сравнение с 3,3% при златните борсово търгувани фондове. Пренасочването на фокуса от злато към биткойн би представлявало трансфери в размер на милиарди долари в брой.
В краткосрочен план обаче има голяма вероятност цените на биткойна да са нараснали прекалено много, а пред златото да предстои възстановяване, казват от банката.
Биткойните се добиват чрез изчисляване на сложни математически задачи, които са толкова заплетени, че само
специални
машини с висока
консумация на
ток могат да
се справят
с тях.
Проблемът обаче е, че те се нагряват от процеса. Затова, особено ако са няколко, има нужда и от водно охлаждане. То също изразходва много електричество. 4 “копачки” с охлаждане например харчат ток за над 3 хил. лв.
Повечето копачи обаче имат поне по 100 машини. Хората, които се занимават с добив на криптовалути, вече са много, над
50 млн. са
редовните
биткойн копачи
по света
Всички имат специално оборудване.
Системата е направена така, че те си помагат. На всеки 10 мин се решава една задача. Наградата е 6,25 биткойна. Тя периодично намалява. През 2012 г., когато биткойнът тръгна, наградата беше 100 биткойна. След 2 години стана 50, а след още 3 - 25. Преди да достигне сегашното си ниво, за 10 митути се разпределяха 12,5 биткойна. Те
ще продължат да
намаляват до
2140 г., когато
ще свършат
1 биткойн се дели на 100 млн. частици, наречени сатоши. Името идва от създателя на биткойните - мистериозния Сатоши Накамото. Никой обаче не знае кой е той и дали реално съществува, възможно е и зад името да стои цяла група.
При копаенето всеки получава според приноса си в изчисляването на задачите. Колкото по-голям обаче е той, толкова по-висока е и сметката за ток. Затова мнозина решават да спестят този разход и се присъединяват незаконно към мрежата. Подобни случаи има в чужбина още от 2013 г., а първият в България е от 2015 г.
Машините също са скъпи.
Една прилична
копачка излиза
поне 2500 лв.
Водното охлаждане за нея е още 1000. Затова дори в България има случаи и на кражби на самото оборудване за копане на криптовалути. Последният бе миналата година в Кюстендил.
Биткойните се трупат в специални портфейли с два ключа - публичен и частен. Те са децентрализирани, не ги контролира държава или организация. Цената се определя от търсенето и предлагането. Заради постоянното намаляване на броя останали биткойни, както и количеството, разпределяно за 10 минути, стойността расте главоломно. В момента е 31 000 лв. за един.
Рекордът е
35 000 лв. и е
отпреди 2 г. Виртуалните пари се обменят на множество борси, приемат се и за пазаруване. В България човек може да си плати екскурзия или абонамент за сайт за секс запознанства например. Един от университетите ни дори приема таксата за обучение да бъде платена в биткойни. Има и българско биткойн общество, както и битомат, от който човек може да изтегли пари срещу биткойни.
Макар според мнозина биткойните да са балон, той вече 9 години от създаването си е във възход. При всяка трансакция към всеки биткойн се добавя уникален код, указващ от кой портфейл в кой е преминал. Данните не са публични. Затова криптовалутата е силно предпочитана от престъпници. С нея в тъмната мрежа могат да се купят оръжия, дрога и дори да се плати за убийство. Иновативното в биткойните е, че това бе първата криптовалута, при която нямаше възможност за двойно харчене. Блокчейнът го предотвратява.
Само за час обектът ползвал ток колкото 5 семейства за месец
До 5 г. затвор грозят Цветан Момчев
Образованието му е свързано с компютърната сигурност
30-годишният Цветан Момчев е задържаният за най-голямата кражба на ток в историята на ЧЕЗ.
За рекордната кражба на ток Цветан Момчев може да получи до 5 г. затвор.
Цялата му техника е иззета, ще запорират и битпортфейла му. Поискана е справка и за точната наличност в него.
На около 1 млн.
лева се оценява
откраднатият ток
от бившето ТКСЗ в с. Хераково, където била криптофермата, каза разследващ от МВР. Престъплението бе разкрито от полицаи от София и прокуратурата на 12 декември.
ТКЗС-то било приватизирано още в зората на демокрацията. Сменя редица собственици, преди да го купи фирмата “Ди енд Пи травел”. Туристическата агенция е решила да сменя бранша, сдобива се и с ново име. Започва търговия с етерични масла и други козметични продукти, прекръства се на “Нина Зет”. Компанията има трима съдружници - египтяните Амр Фуад Тарек Хасан АбуБакр, Фуад Тарек Хасан Муса АбуБакр и българката Мария Валериева Шахин. Първите двама държат по 35%, Мария притежава останалите 30%. Капиталът на дружеството е 5000 лв.
Тъй като сградите били много, от фирмата давали част от тях под наем. Така
за малко под 3000 лв.
на месец те отдали
2 от помещенията
на 30-годишния Цветан Момчев от Перущица, става ясно от декларирания договор за наем.
30-годишният мъж наел 2 помещения. Оборудвал ги с най-модерните уреди за добиване на криптовалути, над 500 на брой. Имал дори водно охлаждане. Тъй като цялата система хаби много ток, решил да го краде. Ползвал специфични устройства, които преобразуват енергията, и се свързал директно към стълба.
Специален уред преобразувал тока така, че да може да се използва.
Само за час от обекта се потребявал ток колкото харчат 4-5 семейства за месец. На Момчев обаче му било изгодно – трупал биткойни, а цената постоянно се повишавала.
Консумацията обаче не останала незабелязана от служителите на ЧЕЗ. Около обяд на 12 декември Богдан Спасов от електроразпределителното дружество се усъмнил в огромното количество ток, което се подава към ТКЗС-то. Сравнил го с предишни месеци и забелязал, че шоковото нарастване е от последните 60 дни. Затова веднага подал сигнал в МВР. Полицаите получили разрешение от съда за претърсване и отишли в селото. Първият оглед започнал в 23 ч в събота и приключил в 6 ч сутринта в неделя.
Техниката в ТКЗС-то
била свръхмодерна
Освен копачки и водно охлаждане имало и вентилатори и различни трансформатори. По цени на старо оборудването струва над 100 000 лв.,
Най-вероятно е поръчано от чужбина, защото част от контактите и мощността на щепселите не съответствали на българските стандарти.
Момчев веднага бил задържан, а личният му компютър - конфискуван. В него открили разписка от трансакция с биткойни. След нея в портфейла му оставали цели 40 от ценните блокчейни.
Възможно е мъжът да има много повече, защото трансакцията е с дата от началото на ноември. Заради разписката ще се проверява дали Момчев не е финансово муле, което действа като бушон. Сред тези, които ще бъдат гледани под лупа, са съдружниците в “Нина Зет” ООД, които са прекият наемател на сградите.
Цветан Момчев е с образование в сферата на компютърната сигурност. Има дете, но това не му пречи чалготеките да заемат специално място в живота му, разкрива фейсбук профилът му.
Криза! Срив и в кражбите на електроенергия в годината на COVID-19
Въпреки това нелегално ползваната е за около 9 милиона лева
Срив в кражбите на ток отчитат електроразпределителните дружества от началото на годината до ноември. Но все пак общо за България тъй нареченото нерегламентирано ползване на електроенергия, което е установено, е за около 9 млн. лв.
Това е следствие преди всичко от пандемията и извънредното положение, което е накарало нелегалните електричари да редуцират изявите си.
Другата причина е въоръжаването на енергото с умни устройства, с които по-лесно и бързо хващат кражбите.
След рекордното теглене на електроенергия от мрежата на ЧЕЗ заради копаенето на криптовалута, разкрито в събота, “24 часа” поиска от електроразпределителните дружества данни за кражбите.
От ЧЕЗ съобщиха, че от началото на годината досега са констатирани около 4550 кражби.
Дотаксуваната електроенергия от началото на годината е 26 000 мегаватчаса. За цялата 2019-а откраднатият ток е 34 012 мегаватчаса, което е спад с 23,5%.
В тези числа обаче не са прибавечи количествата нелегално ползвана електроенергия за копаенето на биткойни от събота, тъй като все още се правят изчисленията, така че при “ЧЕЗ Разпределение” този процент ще се промени.
Нарушенията на бизнеса са около 650, а на битовите потребители – около 3900. Според данните 54% от количествата се крадат от битови потребители, 46% - от стопански.
И докато кражбите намаляват, то случаите на рецидив нарастват.
Три обекта с най-много
рецидиви от 2013 г.
досега са с близо 100
констатирани кражби
на електроенергия. Рецидивистите са около 5500 обекта с констатирани общо над 18 400 нарушения.
Най-фрапиращите случаи на кражба на ток за копачки през 2020 г. са случаят от 12 декември и злоупотребата, разкрита през лятото от екип на дружеството в Кюстендил. Тогава в северната промишлена зона на града бяха открити големи биткойн ферми, захранвани нелегално. Загубите бяха приблизително равни на месечното потребление на града, припомнят от ЧЕЗ.
“ЕРП Север”, дъщерно дружество на “Енерго-Про”, регистрира спад на разкритата неправомерно използвана електроенергия както при битовите, така и при небитовите клиенти на своята територия, отговориха от дружеството.
И през тази година броят битови клиенти, използващи електроенергия нерегламентирано, е няколкократно по-висок от небитовите.
От януари до ноември начисленият откраднат ток е 16 700 мегаватчаса, докато през миналата година е бил 46 000 мвтч, което е намаление с над 2,6 пъти.
Данните за нерегламентирано присъединяване към разпределителната мрежа на “Електроразпределение Юг”, част от EVN, показват, че от януари до ноември включително
са установени кражби
на 6787 мегаватчаса
за 1,26 млн. лева
За цялата 2019 г. са регистрирани 12 051 мегаватчаса нерегламентирано ползвана електроенергия за 2,17 млн. лв.
Битови клиенти са хванати с кражби на 2686 мегаватчаса за 524 000 лв. При стопанските клиенти са установени 4101 мегаватчаса за 735 400 лв.
Една от най-успешните стъпки при установяването на кражби на електроенергия е използването на дистанционни електромери. EVN инвестира в Югоизточна България и вече са монтирани нaд 1 милион електромера с дистанционен отчет при битови и бизнес клиенти, или над 62% от общия брой електромери.
Като допълнителна мярка дружеството е монтирало т. нар. балансови електромери в трафопостовете, чрез които се следи и консумацията по всяка кабелна линия или електропровод. Продължават и проверките на екипи с техника по места.
Има клиенти, при които се констатира повторен случай на кражба на ток. 5 манипулации на електромер с дистанционно отчитане са установени в хотелски комплекс в курортното селище Свети Влас за периода 2017 – 2019 г., за тях са съставени констативни протоколи, дават пример от компанията. Установявани са монтирано устройство в електромера, променена схема на свързване, прекъснати две токови вериги. Общо са начислени 271 036 квтч за 38 200,67 лева.
От дружеството съобщават, че въведените от него технологии за дистанционно отчитане силно ограничават възможностите на нерегламентирани манипулации или правят възможно по-бързото им разкриване.