Коронавирусът остави пловдивските занаятчии без най-вълнуващия им празник – денят на свети Спиридон.
Всяка година на 12 декември майстори, калфи и чираци се отдаваха на бурни народни веселия, включващи шествия, хора, песни, стрелби, литургия, причестяване, курбан и посвещаване на новите майстори.
„Заради епидемичната обстановка тази година сме принудени да празнуваме в домашни условия“, казва с огорчение директорът на Етнографския музей доц. д-р Ангел Янков, който възроди стария обичай и е неизменен техен домакин.
Като малка компенсация за щетите върху еснафа дойде награждаването на „майстора на майсторите“ с наградата на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство на Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.
По време на церемонията доц. Янков определи майстора ножар като „живо човешко съкровище“.
Доайенът Коликов прави наградните оръжия за големите държавни гости още от началото на 70-те години на миналия век.
Неговите ювелирни хайдушки ножове, кортици и ятагани са подарявани на Ким Ир Сен, Раул Кастро, Леонид Брежнев, Манферд Вьорнер и Франсоа Митеран.
Правил оръжия и за колекциите на Тодор Живков, Станко Тодоров, Желю Желев, Петър Стоянов, Георги Първанов и Симеон Сакскобургготски. Участвал е в над 130 международни изложби.
Всяка година Кирил Коликов дава старт на занаятчийския празник с изстрел от старовремския си пистолет. С гърмежите шествието на потегля от Куюмджиевата къща къща по калдъръма на Стария град. Води го икона на светеца, а занаятчиите носят знамената на своите еснафи, съпроводени от оркестър.
Обикалят Стария град и Главната улица, като спират тук-таме да тропнат хоро и да погърмят с пищовите.
Доскоро тържествена литургия се провеждаше в „Успение Богородично“ , но през 2018 г. бе открит параклис на свети Спиридон в храма Св. Петка Нова“.
Всичкият еснаф – майстори, калфи и чираци запалват голямата свещ пред олтара. За службата жените носят еснафско пендихаро (петохлебие) за здравето на всички живи майстори.
Прави се и коливо (варено жито) за живите и за мъртвите, върху което палят свещи.
След службата майсторите се завръщат триумфално в Етнографския музей, където е приготвен зиафетът (угощението). Тук устабашията (най-старият и уважаван майстор) Кирил Коликов извиква кандидатите за майстори, държи им напътствена реч, препасва ги през рамо с червен пояс, подарява им от страна на еснафа скромен набор от инструменти и им плесва по врата един шамар с думите: „Стани като мен“!
В чест на светеца еснафът закупува с общи средства жертвено мъжко животно за курбан и се организира обща трапеза.
24Plovdiv.bg представя фотогалерия от честванията на Свети Спиридон през последните 4 години: