Трябва страстите от другата страна на границата да се успокоят и да се продължат преговорите по Договора за добросъседство. Това заяви по време на петъчния парламентарен контрол външната министърка Екатерина Захариева на въпроси свързани с преговорите със западната ни съседка.
Няма нужда от специален пратеник в Северна Македония смята Захариева, защото страната ни има достатъчно представителство в съседката – посланик и дипломати. Българският бизнес пък е бил възпиран да се развива в Северна Македония, обясни още министър Захариева.
"В страната се е разразила истинска антибългарска истерия. Горяха се български знамена, разпространяваха се списъци с лица с българско самосъзнание и гражданство с призиви за саморазправа. Вместо да приеме протегнатата ни ръка, Скопие направи много усилия да изкриви позицията на България. Не трябва да влизаме в обяснителен режим", каза Екатерина Захариева, като добави, че страната ни е финансирала десетки проекти за ремонт на училища, за НПО и др. и то не само в Северна Македония, но и в целите Западни Балкания.
В редица двустранни срещи двете страни са се разбирали за ускорено действие по договора за Добросъседство от 2017 г., но България и от тогава е забелязвала неизпълнение по клаузите. В този договор има текст за езика на омразата и за задължения на Република Северна Македония затова, че няма да има претенции за македонско малцинство в България, отбеляза Захариева.
Историческата комисия пък умишлено спира работа от македонска страна. "Ние не сме си помисляли нашите членове да спират работа и правителството по никакъв начин не се е намесвал в работата на комисията. Има за забавяне по отношение на инфраструктурите проекти", каза още Захариева.