Нови инвестиции в Комплексния онкологичен център, университетска детска болница - следваща стъпка в здравеопазването
Единственият в Югоизточна България ПЕТ скенер (позитронно-емисионен томограф) от последно поколение заработи в Бургас. Той е в отделението по нуклеарна медицина към Комплексния онкологичен център (КОЦ).
С модерната техника лекарите ще могат много по-рано да улавят туморни процеси в тялото, метастази и рецидиви, както и да оценяват по-адекватно резултатите от химио- или лъчетерапията при онкоболни пациенти.
Благодарение на детайлното и точно изследване медицинските специалисти могат да назначат най-точното и подходящо лечение и впоследствие да проследят ефекта от него. Методът на работа е напълно безопасен и без странични ефекти за болните.
“Възможностите, които дава този скенер, са нещо уникално за Бургас и за региона. Получихме лиценз от Министерството на здравеопазването преди 10-ина дни, а на 27 ноември сключихме договор със здравната каса, която ще заплаща за изследването. Стойността му е 1600 лв.
Чакаме първите
8 пациенти на
14 декември,
когато скенерът ще бъде открит официално. С новата придобивка отделението по нуклеарна медицина става най-добре оборудваното от технологична гледна точка”, казва управителят на КОЦ-Бургас, проф. Христо Бозов.
Развитието на онкоцентъра е сред приоритетите в общинската политика по здравеопазване. Освен с ПЕТ скенера центърът разполага с модерен СПЕКТ томограф и апаратура за много по-щадящата брахитерапия, при която се поставя радиоактивен изотоп в самия тумор.
Изграждането на университетска детска болница в Бургас е другата амбициозна задача, която си поставя местната васт. Работата по проекта продължава въпреки усложнената обстановка покрай коронакризата.
Още в началото на годината кметът Димитър Николов внесе в общинския съвет предложение за промяна на подробния устройствен план, с който се отрежда терен за изграждане на специализирана многопрофилна болница. Тя ще е в непосредствена близост до УМБАЛ-Бургас, за да може между двете сгради да има топла връзка.
На 6 юли бе подписано споразумение с Европейската инвестиционна банка, което позволява старта на реалното планиране на дейностите за изграждане на специализираната детска болница.
“Партньорството ще ни помогне за осигуряване на инвестиции в този стратегически сектор - детското здравеопазване. Изграждането на детска болница ще подобри грижите за най-малките и това е важно не само за Бургас, но и за целия Югоизточен регион.
Тя ще позволи на медицинските специалисти да помагат на децата с различни медицински проблеми и ще елиминира риска от транспортирането им до болници в София”, коментира кметът Димитър Николов.
Детската болница
ще бъде в тясна
връзка с
Медицинския
факултет
на университета “Проф. д-р Асен Златаров”, а близо до нея ще бъде осигурен общински терен за построяване на жилища за лекари и медицински специалисти.
Бъдещата Университетска детска болница със спешен център и високотехнологично оборудване ще обедини всички педиатрични специалности на едно място. Предвижда се болницата да е с капацитет от 130 легла, разпределени в 14 отделения.
От началото на пандемията общината и дарители осигуриха 1 млн. лева за битката срещу COVID-19
Допълнителни средства за апаратура, защитни облекла и предпазни средства, поискани от кмета Димитър Николов, бяха гласувани от общинския съвет в Бургас на сесията от 24 ноември. Николов внесе извънредна докладна записка, с която настоява да бъдат осигурени допълнителни средства от общинския бюджет за обезпечаване на противоепидемичните мерки до края на годината.
Гласуваните общо 80 хил. лв. ще отидат за нова специализирана медицинска апаратура, защитни облекла и предпазни средства, които ще покрият нарастващите нужди на лечебните заведения в Бургас.
За обезпечаване на всички дейности от началото на пандемията са разходвани общо 927 628 лв., от които 485 хил. гласувани от общинския съвет, 353 489 лв. от дарения и 89 138 лв. от бюджета на общината и бюджетите на общинските структури и поделения.
От самото начало на епидемията противоепидемичните дейности са насочени в изпълнение на няколко основни дейности - дезинфекция на автобуси и спирки, детски и спортни площадки, улици, осигуряване на мобилни мивки, диспенсъри, осигуряване на защитно облекло и лични предпазни средства на медиците на първа линия, тестове за изследване, апаратура за обезпечаване на лечението на пациенти с COVID и създаване на Общински социален фонд за финансово подпомагане на разходите за храна и медикаменти на нуждаещи се.
Малко след започването на учебната година бяха осигурени бързи антигенни тестове за училища, детски градини, социални и здравни заведения.
По време на втората пандемична вълна основен акцент в работата на Общинския кризисен щаб е да се осигури лечението на пациентите, постъпващи в болница, при продължаване на всички останали противоепидемични дейности.
Увеличава се броят на болниците, които разкриват COVID отделения. В момента в Бургас има общо 413 терапевтични и 22 интензивни легла - виж таблицата.