Млади семейства се местят край морето заради по-добри условия на живот
Толерантен, позитивен, харесва работата и града си.
Така изглежда бургазлията според доклад на Еврокомисията за качеството на живот в Европа.
Само два български града – София и Бургас, намериха място в проучването, наред с мегаполиси като Лондон, Рим и Прага.
Доволни от работата си са над 65% от жителите на морския град, а над 85% одобряват обществения транспорт, показва проучването. Бургазлията е толерантен човек. 67% от жителите си имат доверие, а за 2/3 Бургас е подходящ за расови и етнически малцинства.
Нещо повече - 46% смятат, че населеното място е подходящо за хора с хомосексуална ориентация.
Малка част от бургазлии се оплакват, че трудно може да се намери жилище на разумна цена, а повечето са категорични, че Бургас е подходящ за млади семейства и пенсионери. Най-предпочитани са двустайните и тристайните жилища, като все по-определящо при покупка на дом е добрата инфраструктура в района. Като повечето региони у нас
Бургаска област
също е изложена на
всеобщата тенденция
за застаряване
на населението, но в по-малка степен. Естественият прираст на хората край морето е по-висок от средния за страната, а механичният е положителен заради високата икономическа и инвестиционна активност.
Така Бургас остава сред малкото региони с повече заселени, отколкото изселени жители.
Тук се установяват млади семейства от вътрешността на България, привлечени от по-добрите възможности за работа, отглеждане и образование на децата им. В пандемията като антикризисна мярка бе намалена
таксата за детските
градини - от октомври
вече е с 30% по-ниска
В последните години са построени 15 нови детски градини и 2 общински училища, санирани са близо 100 сгради на учебни заведения.
От две години градът има три университета, след като Националната художествена академия разкри свой филиал. Открит бе и Медицински факултет, който вече обучава бъдещи лекари.
Построяването на университетска детска болница със спешен център и изграждане на Научноизследователски център по генетика и биотехнологии към Комплексния онкологичен център са част от амбициозната програма на кметския екип в сферата на здравеопазването.
Непрекъснато се увеличават велоалеите в града, а над 14% от жителите на Бургас използват велосипедите като алтернативен транспорт. Такива алеи свързват и по-отдалечените квартали на “Крайморие” и “Сарафово” с Бургас. На 15-ина минути от центъра се намират летището, Морската гара, жп гарата и магистрала “Тракия”.
Областта продължава да е една от водещите по отношение на развитието на икономиката и бизнес активността, като се залага на разширяването на индустриалните зони и чуждестранните инвестиции.
В доклада си за 2019 г. Агенцията за кредитен рейтинг отчита, че финансовите показатели на общината са подчертано по-добри от средните за страната, както и че Бургас е сред населените места с най-добри параметри за финансова устойчивост.
Областта пък е на 8-о място по брутен вътрешен продукт с 12 585 лв. за 2018 г. Делът му за област Бургас е 4,7% от общия за страната.