Здравната криза показа, че съществува жизненоважна нужда от достоверна и надеждна информация
Журналистите бяха и продължават да са изправени пред двойно предизвикателство
Шест месеца след началото на пандемията COVID-19 през март 2020 г. Европейската федерация на журналистите (ЕФЖ) публикува база данни, в която се картографира финансовата подкрепа, оказана на журналистите в Европа.
Като отдели 450 000 евро например, правителството на
Естония пое доставката на
вестниците по домовете
за период от 3 месеца.
Журналистите на свободна практика в Гърция получиха 800 евро обезщетение за безработица.
В Северна Македония всички журналисти имаха право на обезщетение, равно на минималната заплата, т.е. около 250 евро.
Всички работници в медии в Сърбия получаваха 258 евро от април до август с възможност за отлагане на данъците и социалните вноски за 2021 г.
Белгия пък отдели 3 млн. евро за реклами, свързани със здравеопазването, пускани в медиите от държавните институции.
Достъп до съдържанието на Швейцарската телеграфна агенция бе предоставен безплатно на всички медии за шест месеца. Вестниците и списанията в Швейцария също се разпространяваха безплатно по пощата.
Рекламодателите в Италия може
да приспаднат от данъците си 30%
от всички инвестиции за реклама във вестници и онлайн медии.
Здравната криза показа, че съществува жизненоважна нужда от достоверна и надеждна информация. Медиите и журналистите обаче бяха и продължават да са изправени пред двойно предизвикателство. От една страна, всички медии, взети заедно, претърпяха рязко увеличение на потреблението. Репортери и медийни служители бяха на първа линия -
уши и очи за хората, когато
повечето граждани останаха вкъщи
От друга страна, европейските медии са изправени пред огромен спад в приходите, който влоши и без това тенденцията на спад в продажбите, особено на вестниците, периодичните издания и радиата. Това доведе до намаляване на заплатите на журналистите, особено на свободно практикуващите. Реалността на място разкрива и труден достъп до информация, физически нападения и дори задържане за много журналисти. Обзорът на ЕФЖ “Картографиране на медийната свобода” регистрира общо 37 сигнала, свързани с пандемията, в 13 европейски държави.
От март до юни 2020 г. Европейската федерация на журналистите многократно призова националните правителства и институциите на ЕС да подкрепят журналистите по независим начин със спешни облекчения и планове за възстановяване, тъй като демокрацията като цяло беше заложена на карта.
Германия оказа подкрепа на издателите с 220 млн. евро, които ще бъдат отпускани в течение на няколко години, за да насърчат дигиталната трансформация на индустрията.
106 млн. евро бяха отделени от властите във Франция, за да се гарантира непрекъснато разпространение на пресата и да се окаже подкрепа на най-засегнатите играчи - вестници, чуждестранни издания, издатели.
Помощта за пресата се
изплаща авансово
377 млн. евро ще бъдат отделени през следващите две години в подкрепа на цифровия и екологичния преход в медийния сектор.
Бюджетът на ЕС и Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г. все още се обсъждат, но много правителства сами предприеха спешни мерки за ограничаване на социалната и икономическата криза в медийния сектор.
С помощта на своите филиали в 44 европейски държави ЕФЖ събра данни за различните спешни пакети, директна финансова подкрепа и дългосрочни мерки, предприети от властите в повечето европейски страни.