Няма обезлюдени места в областта, затова е закономерно да е втора по заразени след столицата. Има легла и създадена добра организация
Според преболедувалия шеф на полицията много хора отказват да се тестват - за да не плащат или за да избегнат карантина, и така разнасят COVID-19
Молим се за всеки интубиран пациент да се вдигне. Звукът на респираторите преобладава. Броят на умиращите вече е шокиращ.
Така лекари от първа линия в Пловдив описват ситуацията и я оприличават на война, в която се сражават със смъртта. Радват се, че в повечето случаи я побеждават. Но в някои тя взема надмощие.
Пловдивска област от два месеца е в огъня на вируса и твърдо държи второто място след София по заболеваемост. До 17 ноември са регистрирани общо 9091 положителни. Под карантина са 4715, а на домашно лечение - 3695. Оздравели са 4687 души. Трендът обаче е нагоре. На 18 ноември беше отбелязан рекорд от 525-има нови за денонощие.
Спад засега
не се очаква,
цифрата на заразените не пада под 300.
“Натискът е огромен. За последните две седмици сме обслужили 842-ма с COVID, докато за целия октомври бяха 600”, казва шефът на Спешна помощ д-р Иван Стойнов. Значителен е ръстът спрямо септември, когато имало под 400 обаждания за вируса. В момента болниците там разполагат с 868 терапевтични легла плюс 84 интензивни.
“Всички реално са обезпечени с персонал”, казва областната управителка Дани Каназирева, която е и шеф на кризисния щаб. Тя признава, че е изключително трудно на лекарите. “Нито една болница не е спирала да обслужва пациенти”, категорична е Каназирева. Според нея съвсем нормално е Пловдив да е втори по заболели. “В областта нямаме обезлюдени населени места. Закономерно е да сме след столицата”, обяснява тя.
Определените легла са три вида - едните са за положителни, вторите - за непотвърдените случаи, които били най-ценни, за да не бъде връщан никой. И третите - за интензивно лечение.
“Всеки ден имаме по 100-140 свободни места за настаняване”, добавя Каназирева. По нейно настояване работи
онлайн система,
която показва в
реално време
свободните легла
в града и региона. Това улеснява екипите на Спешна помощ. А преди дни беше изготвен график как да се извършва хоспитализацията на тежки случаи, за да няма лутане на линейките. Например в УМБАЛ “Св. Георги” се насочват болни от МБАЛ “Тримонциум”, МБАЛ “Хоспитал”, Транспортна болница и МБАЛ “Д-р Киро Попов” в Карлово.
Подобно на София областният щаб в Пловдив препоръча на общините и ДКЦ-тата да разкрият ковидзони. Комплексният онкологичен център няма да приема външни пациенти с коронавирус, а ще обслужва само своите.
В момента се преструктурира общинската МБАЛ “Св. Мина” в болница за приоритетно лечение на средно тежки случаи. Там ще бъдат разкрити 150 легла, а вече действат 90. Военните предоставиха още 20, както и 100 комплекта чаршафи. Към “Св. Мина” се включват с дежурства медици от две частни болници.
Според Каназирева
логиката да има
COVID болница
е да се запазят
големите
здравни заведения, където се лекуват хора с всякакви диагнози.
В сражението с коронавируса най-големия удар поема инфекциозната клиника към “Св. Георги”. Медиците там са на ръба на силите си, а възнаграждението им е около 2600 лв. заедно с помощта от държавата.
“Най-притеснителното е, че много се промени профилът на заболелите. Докато в началото на пандемията бяха предимно възрастни, сега вирусът поваля и доста по-млади - от деца до 40-45-годишни”, казва шефът на клиниката доц. Андрей Петров.
Преобладават пациенти с придружаващи заболявания - сърдечни, белодробни и диабет. При тях коронавирусът протича тежко. Симптомите са пълна отпадналост, висока температура и задух. “Най-често имат пневмониии, затова ги лекуваме венозно с два антибиотика, даваме витамини, медикаменти за кашлица, включваме и “Ремдесивир”, посочи доц. Петров. Той уверява, че пациентите се лекуват комплексно - както от COVID, така и за основното им хронично заболяване. Правят се непрекъснато консултации с пулмолози, кардиолози или с ендокринолози - специалистите ходят в клиниката, опаковани със скафандри.
И въпреки това в града и региона има много починали. Обяснението на медиците е, че коронавирусът
се оказва
фатален за хора
с хронични
заболявания
Те биха могли да живеят, ако не са били заразени. Санитарка от МБАЛ “Пловдив” е починала за 6 дни от белодробна тромбоемболия.
"В първия ден се разкиха, на втория - разкашля, на третия - вдигна температура, на 4-ия - направи пневмония, на 5-ия я интубирахме и на 6-ия почина", разказа медик.
“Болестта е ужасяваща, особено за хора с диабет. Баща ми си отиде за няколко дни”, съсипан е общинският съветник Константин Георгиев. От началото на пандемията той пазеше своите родители, но въпреки това инфекцията ги е застигнала. Георгиев призовава хората да не вярват в конспиративни теории.
Заразата не подмина и кмета Здравко Димитров. Близо месец той се лекува първоначално вкъщи, а повече от 20 дни в болница, 5 от тях е бил в интензивното.
Пловдивската община се оказа едно от огнищата - преболедуваха шефът на дирекция “Здравеопазване” и двама зам.-кметове, а в момента се лекува и председателят на ОбС Александър Държиков. Директорът на полицията Йордан Рогачев успя да пребори заразата. Според него причината тя да се вихри в града и региона е, че много хора със симптоми не си правят тестове. Едни - за да не дават пари, а други - да не ги карантинират. И така сеят заразата.
"Полицията стриктно проверява за мерките по автобуси и заведения, но най-важна е самодисциплината", посочи Рогачев. От 16 октомври до 17 ноември униформените са съставили 5732 предупредителни протокола. Проверени са 1731 автобуса за носене на маски. Засега служителите на реда не глобяват пътници, но свалят нарушителите от рейсовете.
Бедата е, че мнозина продължават да не вярват и дори влизат в разпри, ако им направиш забележка. Такъв е случаят с полицейски шеф, който влязъл в офис на телекомуникационна компания да си плати сметката. Пред него били съпрузи - жената носела маска, а мъжът й - не. Цивилният МВР началник му направил забележка, а онзи почнал да му противоречи и да неглижира мерките. "Какво ти пука, глобата ще е за мен", наперено отговорил той. Когато полицаят се легитимирал, пловидвчанинът светкавично излязъл навън, за да не бъде санкциониран.
“ВП Брандс Интернешънъл” АД дари на 6 болници в града респиратори за над 300 000 лв.
В рамките на кампанията “Майчин дом” и Столична община са получили спирт за дезинфекция
Десетки пловдивски компании помогнаха и продължават да даряват на здравните заведения медицинска апаратура и предпазни средства и дезинфектантни.
Шест белодробни вентилатора от най-висок клас, 10 000 предпазни маски и над 300 многократни защитни облекла предостави “ВП Брандс Интернешънъл” АД на шест болници в Пловдив.
Благородният жест е част от вече предприетите действия на акционерите на компанията - правоприемник на “Винпром Пещера” АД, за справяне с кризата в страната.
Дарението е на обща стойност над 300 хил. лв. и е на разположение в интензивните отделения на МБАЛ “Св. Иван Рилски”, “Св. Мина”, МБАЛ “Св. Панталеймон”, УМБАЛ “Каспела”, УМБАЛ “Пълмед” и УМБАЛ “Св. Георги”.
Животоспасяващата апаратура е предназначена за спешна помощ и дълготрайни интензивни грижи при пациенти с остра дихателна недостатъчност от всички възрастови групи.
Предпазните костюми са произведени в България - специална противовирусна изработка с най-висок клас на защита и са за многократна употреба. Те са изключително леки, позволяват на кожата да диша и да не предизвиква алергични реакции.
В рамките на дарителската кампания “ВП Брандс Интернешънъл” АД е предоставила безвъзмездно също и спирт за дезинфекция на Акушеро-гинекологичната болница “Майчин дом” в София и на Столична община.
Собственикът на Пловдивския панаир Георги Гергов дари 300 хил. лева, с които беше изградена лаборатория към УМБАЛ “Св. Георги” за тестове за COVID.
Семейството на бизнесмена също пострада от вируса. Неговата тъща се спомина, а на съпругата му Вили и нейната сестра се наложи да лежат в болница.
Преди дни Гергов даде над четвърт милион за няколко болници. Със 150 000 лева са закупени апарати за кръвна плазма - за УМБАЛ “Св. Георги” и УМБАЛ “Пълмед”. Медицинска техика получи от Гергов и УМБАЛ “Софиямед”.
Оръжейният бос Петър Манджуков дари мобилен рентген “Кугел” за 120 000 лева на МБАЛ “Св. Пантелеймон”.