l Шуменската болница вече няма места, праща COVID пациенти в психиатрията
l Хора, спрете с антибиотиците, зове проф. Ангелов
Създаваме организация за осигуряване на жилища и места в хотели на стажант-лекари, които са решили да се включат в битката с коронавируса. През следващата седмица ще има резултат. Това обяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов в Шумен, където отиде по спешност в неделя за среща с директори на болници и областни управители от Североизточна България.
“Ситуацията в шуменската болница е изключително сериозна. Изчерпан е капацитетът за разкриване на допълнителни легла”, каза той. Решението е в разкриването на нови COVID сектори в Държавната психиатрична клиника и в бившата белодробна болница, което ще осигури още 40 легла. Логистична подкрепа ще окажат и съседните областни болници.
В момента нямат необходимост от допълнително лекари и сестри, защото при разкриването на новите отделения в психиатрията ще останат екипите, които са там. От областната болница ще се включат лекари, които да осъществяват консултации.
Проф. Ангелов отново призова да се спазват мерките, за да се намали натискът върху системата. Според него все повече хора го правят и са наясно с риска от заболяването.
“Хора, спрете да използвате антибиотици и други препарати за самолечение!” - призова професорът. - Щетите ще са сериозни - ще създадем мултирезистентни щамове, които няма да можем да контролираме, обясни той.
Дори приемането
на аспирин и
парацетамол
може да
навреди
“Прекаляването с парацетамол има сериозни опасности за живота и здравето на хората, включително може да доведе и до смърт от остра чернодробна недостатъчност. Използването на един аспирин, който е уж безобидно лекарство, от хора, които имат сериозни заболявания, също може да доведе до смърт”, предупреди министърът.
Според него сега
не е време за
промени в
здравната
система,
а за действие като един екип. “Аз съм много сдържан по отношение на извършването на реформи в състояние на криза, защото ние нямаме времето и ресурса да направим оценка на цялостното им въздействие”, каза той.
Вече е запазена техника, за да се разкрият центрове извън столицата за производство на кръвна плазма. Когато пристигне от САЩ в Европа, правителството ще осигури зелен коридор за бързата ѝ доставка, обяви още министърът.
За денонощен достъп до лекарства пък призоваха от лекарския съюз. Те предлагат да се разреши продажбата на медикаменти без рецепта и във веригите за хранителни продукти, денонощни магазини, бензиностанции и други търговски обекти, които работят 24 часа. В 90% от случаите на COVID се приемат лекарства, за които не е нужна рецепта, обясняват от БЛС. А само 1% от аптеките у, нас са денонощни, като такива липсват в цели региони - Видин, Враца, Разград, Смолян и Търговище.