Багряна не обичаше да говори много за себе си. Беше сдържана, но вътрешно емоционална, което личи от стиховете й
Не съм показвала свои стихове на Багряна, защото се притеснявах
Дядо ми Иван Шапкарев се интересуваше от българския фолклор, събираше пословици и поговорки
Аз съм сред учредителите на българското сдружение на родовете от Македония, сега съм негов секретар
Елисавета Шапкарева е родена в София. Завършила е българска филология в СУ. Внучка на голямата поетеса Елисавета Багряна и правнучка на възрожденския книжовник Кузман Шапкарев.
Пише стихове от малка. Има издадени две стихосбирки с хайку. Нейни стихове са публикувани в пресата и в антологиите на Българския хайку съюз “Дъждовни семена. Българска хайку поезия” (2001), “Розата. Европейско хайку” (2003) и др. (Виж в основния текст.)
Кузман Шапкарев е възрожденски книжовник, фолклорист, редовен член на Българското книжовно дружество, днес БАН. Роден е в Охрид.
Първите му три съпруги умират млади. Една от тях - Елисавета, е дъщеря на Димитър Миладинов, който с брат си Константин през 1861 г. издава епохалния труд “Български народни песни”.
От брака на Кузман Шапкарев с четвъртата съпруга - Екатерина, се ражда синът Иван, който завършва военно училище. Участва в балканските и Първата световна война, достига чин полковник.
През 1919 г. Иван
Шапкарев се жени за
Елисавета Багряна,
бъдещата голяма поетеса на България, наречена “вечната и святата” по името на първата й стихосбирка. Двамата раждат син, когото кръщават Любомир. Той завършва право в Софийския университет.
През 1924 г. Багряна се залюбва с литературния историк и литературовед Боян Пенев. По това време той е женен за Дора Габе - другата наша поетична гранд дама, която е и приятелка на Багряна. Казват, че любовта е по-силна от приятелството.
Лиза, както я наричат близките и приятелите й, напуска съпруга си точно на 16 април 1925 г. - деня на атентата в храма “Света Неделя”.
Иван Шапкарев кавалерски й помага да пренесе багажа си и закъснява за опелото на убития от червени терористи ген. Константин Георгиев и остава жив. По-късно полк. Шапкарев признава: “Лиза ме направи нещастен, но ми спаси живота!”
През 1926 г. Багряна се развежда с Иван Шапкарев. Двамата обаче сключват странен обет. Синът им Любомир да бъде отглеждан при неговите родители и да му казват, че майка му учи и работи в Париж. Едва на 16 години момчето научава истината.
Любомир Шапкарев се жени за Илинка Иванова и раждат две деца. Синът Любомир умира като войник едва-20 годишен.
Дъщерята Елисавета Шапкарева се омъжва за Николай Талев, двамата имат един син. Той се казва Любомир Талев и е правнук на Багряна, праправнук на Кузман Шапкарев и далечен родственик на писателя Димитър Талев.
Името му нашумя
в медиите
през април 2017 г.,
когато беше уволнен като шеф на Дирекция “Съвет по законодателството” в Министерството на правосъдието. Служебният министър Мария Павлова го обвини, чe eднocтpaннo сe oпитaл дa пpoкapa cпopнaтa пpoмянa, кoятo въвeждa “yceднaлocт” пpи възмoжнocттa зa глacyвaнe в чyжбинa.
През май същата година новият министър на правосъдието Цецка Цачева отменя заповедта на Павлова и възстановява на работа Любомир Талев.
Днес Елисавета Любомирова Шапкарева продължава да носи гените на два известни български рода. Необяснимо защо обаче тяхното сливане са направили Елисавета изключително скромна, в човек, който не обича да парадира с именитите си предци и с поезията си.
Може би само най-близките й роднини и приятели знаят, че тя пише стихове, че има няколко книги и е носител на куп литературни награди. Освен че твори главно хайку поезия, тя е и лауреат на логото “SMS поезия”, носител е и на първа награда на международния поетичен конкурс “Лирични гласове” с председател Евтим Евтимов.
Наскоро Елисавета Шапкарева издаде най-новата си стихосбирка и по този повод се съгласи на това интервю. И в него отговоря кратко - каквито са и стиховете й. Авторката пише без главни букви и препинателни знаци, просто така усеща поезията.
- Четвъртата ви стихосбирка се казва “Клонки от мирта”. Имате още една книга с лирика - “Око на птица” и две с хайку поезия - “Тихо” и “По здрач”. Откога пишете, г-жо Шапкарева?
- Съчинявам стихове още от съвсем малка - преди да можех да пиша. Докато съм си играела, съм си рецитирала детски стихчета, които баба ми по майчина линия е записвала. Осъзнато започнах да пиша в началните класове и оттогава не съм спирала.
- Завършила сте българска филология, какво сте работили и какво работите сега?
- Работила съм в Научноизследователски институт за култура, след това в сп. “Здраве” и вестник “Знахар”, после в Столична библиотека. Сега съм в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”.
- Творчеството на вашата велика баба Елисавета Багряна, на която се кръстена, повлия ли ви по някакъв начин? Тя ли даде подтик да влезете в дълбоките води на поезията?
- Отраснала съм с творчеството на Елисавета Багряна и вероятно то ми е повлияло по някакъв начин. Другата ми баба ми четеше от нейните детски книжки още когато бях съвсем малка. Не съм й показвала обаче моите стихове, защото се притеснявах. Според проф. Дора Колева
инстинктивно съм бранела
своята различност,
търсела съм моделите, които й съответстват. Иначе винаги съм харесвала поезията.
- Кои са най-интересните ви спомени за Елисавета Багряна?
- Много добре си спомням баба си - бях голяма, когато тя почина. Летата, когато бях малка, прекарвахме заедно на вилата ни в Бояна и си спомням как казваха на нас, децата: “Пазете тишина, защото баба ви пише...”
Често ни гостуваше, както и аз на нея. Разговаряли сме за нормални неща като баба и внучка. Не ми е разказвала някакви велики истории. Тя поначало не обичаше да говори много за себе си - беше сдържана, но вътрешно емоционална, което личи от стиховете й. Познаваше много хора, но не ги коментираше.
- Кое стихотворение на Багряна ви е любимото?
- Много харесвам стихотворението “Святата” от първата й стихосбирка “Вечната и святата”. То е по-малко известно, но определено много ми допада. Харесвам и стихосбирката “Сърце човешко”, която наистина е много човечна.
- Ваш дядо по бащина линия е полковник Иван Шапкарев, герой от Балканската и Първата световна война, умира през 1974 г. Общувахте ли с него, за какво си говорехте?
- Полковник Шапкарев също се интересуваше от българския фолклор и събираше народни пословици и поговорки. Разказвал ми е и спомени от войната, но аз, като момиче, не вниквах достатъчно в тях.
- Той разказваше ли ви за Кузман Шапкарев, ваш прадядо, един от най-големите възрожденски деятели на България и борец за свободата на Македония?
- Най-много за Кузман Шапкарев ми е разказвал баща ми. Той много ценеше творчеството му.
- С какво се занимаваше баща ви Любомир Шапкарев, който също е офицер и е участвал във Втората световна война? Той какво ви разказваше за своите майка и баща?
- Баща ми работеше в “Разпространение на филми” и отговаряше за вноса на филми от френскоговорещите страни. Не говореше много за родителите си и ме оставяше да общувам непосредствено с тях.
- Къде се пресичат родът на Шапкареви и родът на Димитър Талев?
- Съпругът ми е далечен роднина на Димитър Талев по македонска линия.
- Разкажете, моля ви, нещо повече за вашето семейство...
- Имам един син, снаха и две прекрасни внучки. Едната е в първи клас, а другата скоро ще навърши 3 години. Гордея се с тях, защото обичат да им се чете и са много интелигентни деца.
- Продължавате ли да сте зам.-председател на Българското сдружение на родовете от Македония?
- Бях два мандата зам.-председател, а сега съм секретар по организационните въпроси, а и съм сред учредителите му. Това сдружение ми е много близко поради родолюбивия характер на своята дейност.
То започна дейността си през 2012 г. с няколко инициативи, включително публикуване на фототипно издание на биографията на Гоце Делчев от Пейо Яворов, издаване на няколко книги за видни дейци и поставяне на паметни плочи за Македоно-одринското опълчение на гарата в Пловдив и на Пере Тошев в Асеновград.
В него членуват наследници на видни семейства и личности от Македония. Целта му е да развива, обогатява и популяризира културно-историческото наследство на българските родове от Македония, както и да съдейства за сближаване на гражданите от Република България, Република Северна Македония и Република Гърция с едни и същи родови корени.
- Пишете ли стихове за петата си книга?
- Непрекъснато пиша, но дали ще издам пета стихосбирка, още не зная. Имам много неиздавани хайку и хайбуни, а също и лирика. Времето ще покаже. (Хайбунът е много кратък разказ, в който са вмъкнати едно или повече хайку - бел. ред.)
Стихове от Елисавета Шапкарева
две чаши
на масата
една до друга
едната недопита
прекъсната среща
недовършен спор
любовна история
с неизвестен край
или просто
единият е пил по-бързо
а въображението
на поета
довършва останалато
понякога
ама само понякога
си мисля да те извикам
за да споделим
самотата си
но после си казвам
защо да го правя
като две самоти
не правят една самота
нито правят
една несамота
две самоти са си
две самоти
Святата
Елисавета Багряна
Аз те знам, Богородице бледа,
с младенец осиян на колене.
Твоят поглед е странно загледан,
твойте устни нашепват моление.
Мъдреци беловласи и славни,
пред нозете ти ничком склонени,
за отрока, предречен отдавна,
са дошли на свето поклонение.
И наричат го син на небето,
и наричат го цар на земята,
но ти чуваш: “Друг друга любете” -
и над люлката виждаш разпятие.