Само 11% от сезонните работници от ЕС във Великобритания са с уреден статут
Една от най-големите английски фирми за набиране на сезонни работници обяви, че спира да приема молби от България и Румъния за следващото лято заради неяснотите как тези хора ще могат да се трудят легално във Великобритания след Брекзит.
Новата визова система, която започва да действа от януари и ще се отнася и за европейски граждани, на практика не предвижда възможност те да влязат в страната законно, за да работят в английски ферми. Причината е, че се изисква да печелят поне 25 600 паунда и да владеят английски език – условия, които са непостижими за повечето от тях.
Освен това съществуващата квота за 10 хиляди сезонни работници годишно е прекалено малка, за да задоволи големия интерес към този тип работа.
Заради несигурността спираме набирането на хора от България и Румъния за 2021 г., съобщи пред Би Би Си Джон Хардман от Hops Labor Solutions. По думите му европейските граждани са далеч по-продуктивни от местните хора и това е станало категорично ясно по време на пандемията, когато част от тях не са успели да дойдат във Великобритания.
На отправения тогава призив да се помага за прибиране на реколтата са се отзовали 30 000 британци, около 4% са започнали работа и само 1 процент са останали след първите шест седмици, тъй като работата е много тежка.
От Националния съюз на земеделските производители също признаха, че се намират в критичен момент за набиране на работна ръка за следващата година, когато свободното движение на европейски граждани ще приключи.
Кампанията на организацията да се помага на сезонните работници от ЕС поне да получат временен статут за престой във Великобритания, който им гарантира безпроблемно влизане и работа в страната през следващите 5 г., не е постигнала големи резултати. По последни данни само 11% от работещите в английски ферми тази година европейци са получили разрешение да останат в Обединеното кралство след Брекзит.