Възможността за получаване на българско гражданство срещу краткотрайни инвестиции да отпадне. Такова предложение в Закона за българското гражданство на Министерския съвет, прие днес единодушно с 18 гласа на първо четене парламентарната правна комисия.
От 2013 г. лицата, които са кандидатствали за българско гражданство на основание краткотрайни инвестиции са правили вложения предимно в закупуване на държавни ценни книжа за над един милион лева или влагане на над един милион лева в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление и увеличаване на инвестицията до два милиона лева. Към момента на подаване на молбата за придобиване на българско гражданство или на някой от следващите етапи на производството често се оказва, че инвестицията не е налична поради продажба на закупените ценни книжа, става ясно от мотивите за промени. В същото време обаче лицата, които кандидатстват на това основание, го получават по-бързо и без да са длъжни да владеят български език и да се откажат от досегашното си гражданство.
Единодушно с 18 гласа "за" бе прието и друго от предложенията на кабинета в Закона за българското гражданство, с което всички граждани на Великобритания и Северна Иралндия, които са подали молби за придобиване на българско гражданство преди изтичането на преходния период за излизане на Острова от ЕС - 31.12.2020 г., ще се ползват с правата на гражданите от държавите в евросъюза у нас.
Очаквайте подробности!