На север и запад се тревожат от цените на жилищата, на юг и изток - от възможностите за добра работа и чистотата на въздуха
С 58 100 интервюта на граждани Брюксел оценява качеството на живот в градовете на Стария континент
Копенхаген, Стокхолм, Цюрих, Гданск, португалският Брага, Осло, Хамбург, Рен и Кардиф - това са градовете в Европа, където хората са най-доволни от живота. Между 98 и 87 на сто са удовлетворените там.
Това показва новият доклад на Европейската комисия за качеството на живот в европейските градове, който събира опита и мненията на жителите на 83 града. Проведени са 58 100 интервюта през 2019 г.
В топ 10 на най-малко доволните от градовете си са Белград, Палермо, Атина, Истанбул, Скопие, Тирана, Неапол, Рим, унгарският Мишколц и Анкара.
От България в проучването са включени София и Бургас.
Около 84% от софиянци
са доволни от града си
В повечето градове от Източна Европа мнозинството казва, че качеството на живот се е подобрило през последните 5 г. (Виж повече на 18-а стр.)
В градовете в Западна и Южна Европа обаче повечето смятат, че няма подобрение или дори има влошаване.
И още една разлика между градовете: в южните са недоволни, че трудно се намира добра работа, докато в северните - че трудно се намира добро жилище на разумна цена. София впрочем е изключение от първия тренд с над 58% от жителите, които казват, че е лесно да намериш добра работа.
В Атина има най-добри
възможности за намиране
на жилище на изгодна цена
с 64% от анкетираните, които казват, че не срещат трудности.
Като цяло хората в градове в южната част на ЕС и градовете от Западните Балкани, са по-склонни да твърдят, че е лесно да се намери добър дом на добра цена, отколкото тези, които живеят в Западен ЕС, северните страни и страните от Европейската асоциация за свободна търговия. Почти във всички градове в южната част на ЕС и Западните Балкани поне 50% от жителите са положително настроени относно наличността, качеството и цената на жилището в сравнение с по-малко от 35% в останалите региони.
Най-големи възможности за добра работа има в Прага, Мюнхен и Хамбург. А най-трудно е в Палермо, Неапол, испанския Овиедо и Атина.
По-малките градове
са по-чисти и тихи
Хората, доволни от чистотата на града, варират в широки граници, от над 90% в Люксембург до по-малко от 10% в Палермо и Рим.
Средно за Европа 6 от 10 жители на градовете са доволни от чистотата, в която живеят. Удовлетвореността е под общата средна стойност в южната част на ЕС (47%) и в Западните Балкани и Турция (54%).
Удовлетворението намалява с размера на града, както и за качеството на въздуха и шума. Докато около 70% от хората са доволни от чистотата в селища с по-малко от 250 000 жители, делът спада до 55% в градовете с между 1 и 5 милиона и до 57% в населените места с повече от 5 милиона жители.
В няколко столици от балканския и източноевропейския регион малък дял от жителите са доволни от чистотата: Скопие (21%), Атина (30%), Братислава (31%), София (34%), Белград (37%) и Букурещ (37%).
Удовлетвореността от качеството на въздуха варира значително в Европа, с разлика от 80 процентни пункта между града с най-високо и най-ниско удовлетворение. Жителите на Цюрих са най-доволни от качеството на въздуха (93%), срещу 13% за жителите на Скопие.
Едва 27% от софиянци не се оплакват от него. (Виж обаче на 20-а стр. мнението на бившия министър на екологията Юлиан Попов, че въздухът в София е по-чист от въздуха във Венеция.)
В Бургас 30% от хората са доволни от въздуха, който дишат, а 69% казват, че нещо трябва да се промени. В южните и източните градове на ЕС само половината от жителите не се притесняват за това, което дишат, в сравнение с общо средно 62% за цяла Европа. За групата градове в Западните Балкани и Турция средната стойност е 51%.
Големите населени места са и по-шумни. Средно двама от трима жители са доволни от нивото на шума в града (65%). Удовлетворението е по-ниско в градовете в южната (52%) и източната част на ЕС (58%), както и в Западните Балкани и Турция (51%).
В дъното на класацията
за най-шумен град е
определен Букурещ,
където само 31% от жителите не се оплакват, следван от Атина (33% доволни), Истанбул (35%) и София (38%).
Публичната администрация в градовете е корумпирана според над 70% от европейците в източната и южната част от Стария континент.
Възприятието за местната корупция варира значително в европейските градове. Наскоро “Трансперънси интернешънъл” съобщи, че “въпреки че е най-добре представящият се регион, със среден резултат 66 от 100, Западна Европа и ЕС не са имунизирани срещу корупция.
Най-силно обаче тя се усеща в градовете от Западните Балкани и Турция, където повече от двама на всеки трима са съгласни (68%) с твърдението за корупция в администрацията. В източните градове на ЕС ситуацията е почти същата - 65%. В северните и западните части на съюза обаче корупцията се усеща от много по-малко хора - под 40%.
От всички 83 града в доклада
най-силно усещат
корупцията жителите на
Белград, Загреб и Скопие,
където почти 9 от 10 жители недоволстват от публичната администрация в техния град. Следват Букурещ, Рим, Подгорица, Тирана и Атина, в които около 8 от 10 жители се съгласяват с твърдението. В другия край на спектъра по-малко от 2-ма от 10 жители усещат корупция в администрацията - в датските Олборг и Копенхаген, следвани от френския Рен и Грьонинген в Нидерландия.
Има връзка между дела на жителите, които се затрудняват да плащат сметките си в края на месеца, и тези, които чувстват, че могат да получат материална или нематериална помощ. С други думи, ако не можете да плащате сметките си, е по-вероятно да почувствате, че не можете да потърсите помощ от роднини, приятели, съседи и други познати.
По-голяма трудност при плащането на сметки се наблюдава в градовете в южния Европейски съюз и Западните Балкани и Турция - съответно 41% и 58% от жителите, срещу 19% в северната част на ЕС.
В градовете с повече от
1 млн. жители 37%
са имали затруднения
при плащането на сметка
спрямо 29% от селищата с по-малко от 1 милион жители.
Като цяло трима от четирима жители на градовете са доволни от обществения транспорт, въпреки че тази цифра варира от едва 22% в Палермо до 97% в Цюрих. 10-те града с най-добър обществен транспорт са с над 88% одобрение, докато в последните 10 удовлетвореността варира от 22 до 55%. Девет от десетте града с най-ниско представяне са в южната част на ЕС, Западните Балкани и Турция. Едва 30% в Тирана са доволни от градските автобуси, 36% в Подгорица, 40% в Белград и 53% в Букурещ.
Във всички градове
7 от 10 жители са доволни
от здравните услуги,
въпреки че има големи разлики. Най-доволни от здравната система са в Цюрих, Грьонинген, Антверпен и Мюнхен. Най-недоволни са в Скопие, Атина, Палермо и Варшава.
Почти 9 от 10 жители в градовете на Западния ЕС (86%) са доволни в сравнение със само пет от всеки десет жители в източната част (54%). Извън ЕС удовлетвореността е най-висока в градовете от зоната на ЕАСТ и Великобритания (82%), а най-ниска в градовете от Западните Балкани и Турция (53%).