Да се удължи с още 4 месеца срокът за привеждане на органите за управление и контрол на всички видове публичните предприятия в съответствие на Закона за публичните предприятия. Това решиха на първо четене със 105 гласа „за“, 5 „против“ и 5 въздържали се депутатите приеха на първо четене това предложение на ГЕРБ.
През октомври 2019 г. бяха направени подобрявания на управлението на държавните предприятия, като това беше част от ангажиментите на страната ни по пътя към ERM II и банковия съюз. Тези подобрения обаче все още не са приложени на практика. Те трябваше да се приложат в срок от 12 месеца, но управляващите предлагат срокът да нарасне на 16 месеца.
Удълженият срок възможност би позволила, макар и със закъснение, публичните прдприятия в страната да възприемат съвременните стандарти на управление, които рефрмата цели да постигне в сектора, посочват в мотива си вносителите.
От левицата възразиха, че се опорочават процедурите по назначаването на управници в държавните предприятия с удължаването на този срок.
„Отново в сайтовете на всички министесртва се появиха конкурси за назначване на съветници на директорите. Нормално ли е да са едни и същи изискванията за директора за борсата за зеленчуци, плодове и цветя и за директор за Български пощи или за директора на БДЖ? Държавата е лош стоапанин, когато стопанинът на адържавата е лош“, каза Христо Проданов от БСП и обеща, че ще бъдат напавени допълнителни предложения между двете четения.
От ГЕРБ призоваха промените да са само във връзка с удължаването на срока. „Единствената разпоредба, която предлагаме е срокът за привеждането на контрола на всички публични предприятия да се увеличи със 16 месеца. Надявам се искрено този саботаж на бързото приемане на закона да не доведе до внесяне промени извън рамките на срока. Това, за което апелирахме да не се правят поправки на други части от закона“, каза председателката на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Депутатите могат да правят предложения по законопроекта в срок до 3 дни.