Статут на уседналост са получили 40,1%, а временен статут на уседналост 58,1% от подалите заявления българи. Процентът на регистрация за получаване на двата статута е най-голям сред българската общност. Това означава, че българските граждани са добре запознати със системата. Това каза министърът на външните работи Екатерина Захариева по време на парламентарния контрол.
В помощ на българската общност там, българското посолство помести на своята електронна страница подробен наръчник, в който стъпка по стъпка са дадени инструкции как да се кандидатства по схемата за уседналост. Представени са и данни за контакт с НПО, което оказва съдействие на българските граждани при кандидатстване - за тези, които не владеят езика или се затрудняват с формулярите. Ежедневно посолството осигурява и информация по телефон, имейл и др., каза тя.
Още от момента на референдума и започване на преговорите за излизане на Великобритания от ЕС един от приоритетите на България е защита правата на българските граждани. Мисля, че успяхме да постигнем това в споразумението за оттегляне. То е от 2-и февруари в сила. Българите, които в момента пребивават в страната са изцяло защитени, могат да кандидатстват и за статут на постоянно пребиваващи след пет години. Дори гражданите, които пристигнат до края на тази година ще се ползват от същите права, от които и тези, които в момента са там, обясни тя.
Каза още, че статута за уседналост многократно се е дискутирал, но до момента Великобритания била на мнение, че физически документ за уседналост няма да бъде издаван на граждани на ЕС, защото “бъдещето било в дигитализация”. Великобритания обаче настоявала и след преходния период да не прилага принципа за свободното движение на граждани и затова от следващата година ще трябва да се пътува с паспорти.