Предупредително писмо с инструкции как да се действа при трихинелоза изпрати РЗИ-Пловдив до личните лекари, медицинските центрове и болниците под тепетата. В него се посочва, че епидемичните взривове и спорадичните случаи на болестта се регистрират ежегодно в различни области на страната, като всяка година броят им варира трудно може да се прогнозира.
От началото на т.г. са 11 души са пипнали трихинелоза заради консумация на непроверено свинско месо и сурови / полусурови месни продукти от диви и домашни прасета.
Епидемичните взривове са регистрирани на територията на София и област Благоевград (с.Рупите), при които източник на инвазията е опаразитено месо от домашно отглеждани прасета. Спорадичен случай е регистриран в с. Черноочане, обл. Кърджали, при който източник е месо от дива свиня.
Заболяването започва най-често 5 до 25 дни след консумация на заразено с трихинели месо и месни продукти ( луканка, суджук и др. ).
В много случаи трихинелозата се приема за остра вирусна инфекция, поради което терапията се забавя и е възможно заболяването да протече тежко, посочват от РЗИ. И напомнят какъв е редът за лечение на заболелите. Медицинските специалисти, които са ги открили, трябва да съобщят по телефона и да изпратят бързо известие до РЗИ,
дирекция “НЗБ”, отдел “МИ”- звено “ Паразитология”.
На пациентите се извършват серологични изследвания с РПХА или ЕЛИЗА, ПКК еозинофилия, ЕКГ. С цел изясняване на диагнозата се изпращат проби от съмнителното месо в отдел "МИ" на РЗИ.
Самите болни се насочват към инфекциозната клиника на УМБАЛ "Св. Георги".