Първият доклад за върховенството на закона в България подчертава, че в страната има силно политическо влияние върху медиите. Друга притеснителна тенденция са онлайн атаките срещу журналисти, разобличаващи случаи на корупция. Това заяви зам.-председателката на Европейската комисия Вера Йоурова по време на виртуална конференция под надслов „Свобода на медиите в България”. Събитието се състоя онлайн в понеделник.
"Когато представих първия доклад на ЕК за върховенството на закона в ЕС преди 2 седмици категорично заявих, че ЕК търси диалог не само с членките на общността, но с Европейския парламент, с националните парламенти и с всички заинтересовани лица", каза Йоурова като подчерта, че това е първият път, когато ЕК анализира толкова отблизо върховенството на закона в целия ЕС. Един от четирите стълба на доклада е медийният плурализъм и свободата на словото.
"Всички сме съгласни, че свободните и независими медии са ключови за демокрацията, особено в условията на пандемия. От началото на кризата журналисите са на първа линия, за да ни информират. За жалост виждаме, че в Европа журналистите работят при все по трудни условия на политически атаки", каза зам.-шефката на ЕК.
Няма страна, в която да не се набюдава риск за журналистите, подчерта Вера Йоурова. Тя припомни, че в доклада на ЕК се посочва липсата на прозрачност за собствеността на медиите.
Йоурова призова всички страни-членки на ЕС, включително България, да въведат в националните си законодателства правилата, предвидени от европейската Директива за аудиовизуалните медийни услуги. Последните промени в нея се прилагат от декември 2018 г. и трябваше да станат закон в държавите от ЕС до 19 септември 2020 г.
"ЕК иска да увеличи финансирането в следващия бюджет на ЕС за проекти, свързани с медийния плурализъм. До края на годината ще представим два плана за действие в областта на медиите", добави вицепрезидентката на ЕК и уточни, че единият от тях ще подкрепя дигиталната трансформация на медиите.
Йоурова разказа, че има множество случаи в различни страни от ЕС, при които журналисти са изложени на заплаха. "Всяка вечер получавам подобни сигнали по мейл, заради които не мога да спя нощем. Работата на журналистите е под ужасен икономически и политически натиск, но те са жертва и на физически заплахи", каза зам.-председателката на ЕК.
Вера Йоурова даде Нидерландия и Швеция за пример за добри практики в областта на защитата на журналистите. Тя призова и за повече прозрачност при политическата реклама.
Чрез видеоконферентна връзка участваха румънската евродепутатка Рамона Стругариу от групата „Обнови Европа”, представителят на „Репортери без граници” Павол Шалай, ръководителят на отдел „Информационно общество” в Съвета на Европа Патрик Пенинкс.