Причината е, че намалява нивото на тестостерон в организма
Дъглас Адлер е практикуващ лекар и професор в университета “Юта”. Въпреки своя дългогодишен опит преди месеци той се сблъсква с доста труден проблем. Негов 30-годишен пациент се оплаква от непрекъсната умора и проблеми с поддържането на ерекция. Правят му редица изследвания, консултации с други специалисти, но не откриват нито да страда от физическо, нито от психическо заболяване.
Реджи обаче продължава да твърди, че вече не изпитва радост от нищо. “Чувствам се като 80-годишен мъж в 30-годишно тяло”, описва състоянието си той. Доктор Адлер е озадачен от случващото се с него. Започва да преглежда какви медикаменти е приемал през последната година и какво се е променило в начина му на живот. Открива, че преди няколко месеца си е самопредписал медикамент за косопад, тъй като установил, че започва да оплешивява.
Когато проучва възможните нежелани реакции на въпросното лекарство, докторът установява, че повечето съвпадат с оплакванията на пациента му. Затова му предлага да спре за известно време да го пие. Първоначално Реджи е категорично против, тъй като вече наблюдава, че косата му не пада толкова много. За сметка на това общото му състояние обаче се влошава. Принуждава се да се включи в онлайн група на хора с подобни проблеми след лечение с въпросния медикамент и в крайна сметка да се съгласи да го замени с друг по-слаб.
“Две седмици по-късно Реджи се върна да ме види. Настроението му беше по-добро, имаше повече енергия, либидото му се връщаше, макар и да не беше толкова бързо, колкото би искал”, споделя Адлер. По думите му случилото се с неговия пациент може да се обясни с начина, по който действат подобни лекарства върху хормоните. Например тестостеронът, който помага на мъжете да изграждат мускули и да имат здравословно полово влечение, също така води до загуба на коса при някои генетично податливи индивиди. За да спрат този процес, въпросните медикаменти потискат превръщането на тестостерона в неговия по-мощен братовчед – дихидротестостерона, който причинява оплешивяването.
Случката с Реджи е поредното лекарско предупреждение колко крехко нещо е хормоналният баланс и как нарушаването му може да има опасни и трайни последици, ако не се вземат бързи мерки. А факторите това да се случи са твърде много и далеч по-често срещани, отколкото употребата на препарат за косопад. Сред тях са затлъстяване, хронични проблеми с черния дроб и хипофизата, диабет, нараняване на тестисите или туморни образувания.
Наскоро турски учени прибавиха и коронавируса към потенциалните убийци на либидото. Екипът от Мерсинския университет е изследвал 232-ма мъже, които са се заразили с COVID-19. Те са били разделени на три групи в зависимост от тежестта на болестта им. При 51% от тези, които е трябвало да се лекуват в болница, е открит хипогонадизъм - състояние, при което тялото не произвежда достатъчно тестостерон. Нивото му е било средно с 30 процента по-малко, а в някои случаи е достигало до нездравословни норми. Учените смятат, че това е свързано с коронавируса, още повече че по време на изследването си те са успели да установят, че колкото по-тежко е състоянието на пациентите, толкова по-ниско е средното ниво на тестостерон в кръвта им. И дори 65% от заразените, които не са имали характерните за болестта симптоми, също са се оплаквали от намалено либидо.
Според професор Селахитин Чаян, който е ръководил проучването, резултатите от него могат да са добра отправна точка за разработване на метод за лечение на коронавирус с тестостерон, тъй като този хормон е свързан не само със сексуалната функция, но и с имунитета и когато количеството му намалява, се увеличава рискът от респираторни инфекции. Затова той съветва да се правят и хормонални изследвания на заразените с COVID-19.
При мъже с ниски нива на полови хормони лечението с тестостерон може да подобри шансовете за пълно възстановяване, обяснява професор Чаян.
Още повече че германски учени от Медицинския център Хамбург-Епендорф по-рано установиха, че при представителите на силния пол с ниско количество на тестостерон съществува по-голям риск от смърт след заразяване с коронавирус. В тяхното проучване са участвали 35 мъже и 10 жени, като при 68 на сто от тези, които се е наложило да бъдат настанени в реанимация, е открит спад на половия хормон.
По тази причина е добре да започнете да спазвате някои неща, за които е известно, че имат отношение към тестостерона. На първо място, това са наднормените килограми, тъй като при пълните мъже нивото на хормона е по-ниско. Трябва да ги свалите.
Да избягвате захарни изделия и да консумирате богати на цинк храни като пшенични трици, слънчогледови и тиквени кълнове. Цинка може да го приемате и като хапче, също както и витамин D, който подобрява качеството на спермата. Много по-добре е обаче да си го набавяте чрез спорт на открито и тренировки като лицеви опори и вдигане на тежести. Всяка физическа активност повишава нивата на тестостерон, но за да помогнете на тялото наистина да го произвежда в норма, имате нужда от систематични силови тренировки, особено ако сте над 30 г., когато този процес започва да се забавя.
Необходимо е да намалите стреса и да увеличите съня, тъй като е установено, че концентрацията на тестостерон у мъжете е най-висока непосредствено след събуждане, с което се обяснява и желанието им за сутрешен секс. Ако сте го изгубили, не е лошо да проверите какво се случва с хормоните ви, защото, както стана ясно, от тях зависят и други неща.