Оригиналът е за осми път в музея на града
При сериозни мерки за сигурност Панагюрското златно съкровище отново се завърна в Панагюрище, където е открито преди 71 години.
Преди 10-ина дни то беше транспортирано с брониран автомобил и подобаваща охрана от Националния исторически музей (НИМ) в София до подземната зала трезор на историческия музей в Панагюрище.
Деветте уникални златни предмета от съкровището бяха пренесени в 3 специални огнеупорни запечатани контейнера. Те бяха поети лично от директора на панагюрския музей доц. Атанас Шопов, негови колеги от Панагюрище и от НИМ. В трезора поетапно сандъците с отделните части на съкровището бяха отваряни и всеки един от оригиналните съдове беше поставен в специалните витрини на мястото на техните копия.
Панагюрското златно съкровище е открито случайно на 8 декември 1949 г. от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови, докато копаели глина в местността Мерул край Панагюрище. Представлява изключително красив култов сервиз, изработен от най-висока проба злато с общо тегло от 6,164 кг. Съкровището, което е датирано от края на IV и началото на III век пр. н.е., се състои се 9 съда - 7 ритона, амфора ритон и фиала.
По външните стени на всеки от съдовете филигранно са изработени сцени от тракийско-гръцкия пантеон.
Любопитен факт е, че след намирането на съкровището тримата братя го предават в тогавашния околийски съвет. Преди да бъде изпратено към Пловдив, тогавашната управа на Панагюрище го излага в продължение на 3 дни на витрина в бившата текстилна фабрика в центъра на града.
Охранява го един-единствен милиционер с пушка, докато върволици от хора се нареждат пред фабриката да видят уникалното съкровище.
Едва 63 г. след намирането му от братя Дейкови оригиналът на златното съкровище за първи път се връща в Панагюрище за Великден на 16 април 2012 г.
Оттогава това се превръща в традиция вече 8 години. Единствено през 2015 г. златното съкровище не беше в Панагюрище заради експонирането му в парижкия Лувър и в Япония.
“Съкровището се връща при нас обикновено през пролетта. Тази година заради пандемията от коронавирус и въведените извънредни мерки музеите бяха затворени за посетители през пролетните месеци април и май.
Поради това се разбрахме с НИМ да експонираме съкровището в историческия музей в Панагюрище, когато условията позволяват”, обясни директорът на музея доц. Шопов.
Връщането на златното съкровище в Панагюрище става възможно благодарение на подписания през 2012 г. договор между НИМ, “Асарел Медет”, тогавашния председател на Надзорния съвет на медодобивното дружество проф. Лъчезар Цоцорков, вече покойник, в качеството му на меценат и община Панагюрище.
Със средства на “Асарел Медет” и лични финанси на проф. Цоцорков в двора на музея за близо 6 млн. лева беше изградена специалната зала трезор за съхранение на съкровището.
С разрешение на тогавашния министър на културата Вежди Рашидов са изработени и две негови копия от 22-каратово злато, чиято стойност е 1,7 млн. лева. Едното е за НИМ, а другото - за музея в Панагюрище. Копията заменят оригинала в двата музея, когато то се експонира на други места по света. Според договора оригиналът на златното съкровище трябва да се експонира по един месец в Панагюрище всяка година.
“Договорът с НИМ е безсрочен и аз вярвам и се надявам, че той никога няма да бъде прекратен”, обясни доц. Шопов.
Освен това според клауза в договора разходите по ежегодното експониране на оригинала на златното съкровище в Панагюрище като гаранции, застраховки и другите необходими неща също се финансират от “Асарел Медет”. Тази година всички, които искат да видят оригинала на златното съкровище в историческия музей в Панагюрище, трябва да спазват наложените противоепидемични мерки.
Да ползват дезинфектант и да си носят маски.
Ние маски не раздаваме и не продаваме. Посетителите сами трябва да знаят и да си носят маски”, уточни доц. Шопов. Той не скри, че в дните, когато съкровището гостува в града, потокът от туристи се увеличава.
В деня, докато оригиналът на съкровището се експонираше в залата трезор, нетърпеливи посетители вече чакаха пред музея. Младо семейство от Монтана на меден месец в Панагюрище сподели, че след като научили, че съкровището се връща, единодушно решили да изчакат и да го видят.
Повече от 20 посетители влязоха в залата трезор само в първия час, след като съкровището беше експонирано и музеят отвори врати за посетители. Част от тях бяха и хора от града. Въпреки че вече са свикнали оригиналът на златното съкровище да се връща в Панагюрище, жителите на града също се вълнуват.
“Хората тук свикнаха оригиналът на съкровището да си идва, но постоянно питат кога ще стане това и го очакват. В Панагюрище съкровището тежи повече. Като в поговорката “Камъкът си тежи на мястото”, споделя наблюденията си доц. Атанас Шопов. Тази година оригиналът на златното съкровище ще остане в музея в Панагюрище до 2 ноември.