В земеделските райони също се правят по-малко продажби
Прогнозите, че пандемията от коронавирус ще се отрази зле на имотния пазар, вече се сбъднаха напълно. През третото тримесечие, което принципно е сред най-силните за този пазар, броят на сделките, регистрирани в Агенцията по вписванията, е паднал на 37 667, което е спад от 31,6% спрямо същото тримесечие на миналата година.
През второто тримесечие, което мина изцяло под знака на извънредното положение, годишният спад беше 28%, показват данните на агенцията, през която минават всички имотни сделки - за жилища, магазини, офиси, складове и земеделска земя.
В големите градове, където имотният пазар е предимно за жилища, спадът на годишна база е горе-долу същият, като най-силен е в столицата - 35,8% в сравнение с третото тримесечие на 2019 г. През трите месеца - юли, август и септември, в София са вписани само 4412 имотни сделки, като те са по-малко дори от тези през второто тримесечие, когато са били 6352, вместо да е обратното. На практика това е тримесечието с най-малко сключени имотни сделки в столицата от 2014 г. насам, когато пазарът тъкмо бе започнал да се възстановява от световната финансово-икономическа криза. Това важи за цялата страна, т.е. имотният пазар на практика се е върнал 6 години назад.
В Пловдив спадът през третото тримесечие в сравнение с година назад е с 26,5%. Във Варна свиването е с 27%, а в Бургас - с 28,6%.
Положението с учредените ипотеки е идентично с това на броя на сключените сделки. В цялата страна през третото тримесечие има 6797 вписани ипотечни кредита, т.е. има намаление с 38,7% в сравнение с третото тримесечие на м.г. През второто тримесечие спадът беше 33%.
Ако се сравнят деветте отминали месеца на 2020 г. със същите месеци на 2019 г., спадът в учредените ипотеки е с 24,3%. Трябва да се направи уговорката, че тези цифри не са равнозначни на броя на новоотпуснатите ипотечни кредити, а само на ипотеките, които са били активни през този период. Може в даден момент много ипотечни кредити да са били погасени предсрочно или поради изтичане на срока и тогава те излизат от статистиката.
Така или иначе обаче, тенденцията при ипотеките е същата и в големите градове. В Пловдив например броят на активните ипотеки през третото тримесечие е с 40,5% по-малък от броя им година по-рано. Във Варна намалението е с 36,3%, а в Бургас - с 30,5%. Единствено в Бургас обаче те се увеличават малко в сравнение с предходното тримесечие - с 10,7%.
От данните се разбира, че е засегнат не само жилищният пазар, а и сделките със земеделска земя и селскостопански постройки. В офисите на Агенцията по вписванията в типични земеделски райони като Генерал Тошево, Омуртаг, Попово, Айтос и редица други също има голям спад на вписаните сделки. В Генерал Тошево той е 35% на годишна база, в Попово - 36,9%, в Айтос - 40%, а в Омуртаг 55,7%.
Засега падането на цените върви доста по-бавно отколкото на сключените сделки. По последни данни на НСИ, които са за второто тримесечие, жилищата са поевтинели само с 1,1% в сравнение с предходното тримесечие.