Интерпретациите и на ГЕРБ и на БСП са верни
От движението биха помислили за законодателство, което да ограничава възможността политици да притежават медии
Обективен и полезен е докладът на ЕК за върховенството на закона, но управляващи и опозиция са се „изгубили в превода“, смятат от ДПС.
„Обективен като всички доклади преди това по сътрудничество и проверка, но интерпретацията беше чисто българска. Изглеждаше интерпретацията на всички останали партии като „изгубени в превода“, каза депутатът от ДПС Йордан Цонев и отбеляза, че движението се е опитало да направи обективен прочит.
И ГЕРБ и БСП са намерили истина в опита си да разчетат доклада, отбелязаха от ДПС. „Критиката е градивна. Не приемаме оценката, че тези механизми са някаква тежест за страната ни. Приемаме с уважение критиката като помощ и подадена ръка за България. Всеки беше направил извадки в зависимост от своята политика. И двете страни са прави. ГЕРБ са прави, че има доста похвали, но и БСП са прави, че съдържа доста критика“, коментира депутатът Хамид Хамид.
Сред верните позитиви е, че съдебната система е на прав път, а похвалите в тази посока тепърва ще идват за страната ни в следващите доклади, смята Хамид.
Парламентът вече е приел най-важните стъпки в посока прозрачност на собствеността на медиите, отбелязаха от ДПС. „Как се изпълнява този закон трябва обаче да питаме изпълнителната власт. Ако има критики за прозрачност на собствеността тя не трябва да се отправя към законодателя“, каза Йордан Цонев и добави, че през 2013-2014 г. ДПС внесело законопроект, в който офшорните компании имат изришна забрана да притежават медии. „Все още най-голямата телевизия е собственост на офшорна компания. Не законодателят прилага закона. Защо той не се спазва?“, попита Цонев. Според него от движението са направили най-много в последните години в посока прозрачност на собствеността на медиите.
На въпрос на „24 часа“, че в доклада на ЕК се посочва, че у нас няма закон, който да забранява политици да притежават медии и дали се мисли в посока ограничаване на тази възможност, от движението отвърнаха, че биха могли да помислят за такъв закон.
„Бихме могли да помислим в тази посока. Но в цяла Европа има медии, които са собственост на политици. Веднага мога да дам пример със Силвио Берлускони в Италия. И още нещо евродокладът посочва, че в България няма такова законодателство, но не отбелязва, че има нужда от такъв закон, но ние бихме помислили в тази посока“, отговори Йордан Цонев.