Сред най-интересните иновации на откритата днес в Панаира изложба за отбранителна техника са системите за неутрализиране на дронове.
Едно от представените устройства прихваща сигналите за управление на дроновете на разстояние 80 км, а на разстояние 4-5 км приземява принудително безпилотните летателни апарати.
Радар за противовъздушна отбрана пък показа водеща израелска компания. Платформата е способна рано да открие, идентифицира и неутрализира многобройни вражески безпилотни самолети с помощта на уникални по рода си алгоритми. Унищожаването се осъществява от лазерен ефектор.
Панаирът се напълни с модерни военни разработки от всякакъв калибър – танкове, бойни машини на пехотата, бронирани коли, стрелково оръжие, дронове, защитно облекло и предпазни средства, устройства за радио-електронна комуникация и заглушаване, ракети и снаряди.
90 фирми от 16 страни показаха най-новите си военни платформи на изложението „Хемус 2020“ в Пловдивския панаир.
Участниците в изложението бяха поздравени от военни хеликоптери и от два американски изтребителя F-16, които прелетяха ниско над града.
"България е изнесла военна продукция за 614 млн. евро (1,28 млрд. лв.) през 2019 г. Очаквам въпреки икономическата криза да постигнем подобен резултат и през тази година", съобщи зам.-министърът на икономиката Стамен Янев.
Той допълни, че основните сегменти от експорта са взривни устройства, стрелкови оръжия и боеприпаси за тях. Основните партньори на родния военно-промишлен комплекс са Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, САЩ, Индия и страните от Северна Африка.
90 компании от 16 държави показаха най-новите си разработки в Панаира.
"Въпреки пандемията на изложението в Пловдив т.г. участват фирми от Европа, Северна и Южна Америка, Африка и Азия", каза пък вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Форумът бе открит от Румен Радев. На влизане в панаира президентът бе посрещнат с освирквания и викове „Оставка“ от група протестиращи.
В приветствието си той призова да подпомогне оръжейната индустрия.
"Очаквам държавата да подкрепя още повече родната отбранителна индустрия с облекчени условия за производствата и стимулиране на реализацията на продукцията, за да може българският военно-промишлен комплекс да утвърждава своя авторитет на международния пазар.
Очаквам, че след дълги години на тежки финансови ограничения МО ще се обръща все повече към родната отбранителна промишленост, и то не само за доставка на боеприпаси и въоръжения, но и за внедряване на нови технологии и научни разработки", отбеляза държавният глава.
"14-тото издание на „Хемус“ се очертава като едно от най-силните.
От 2016 г. насам броят на изложителите се е удвоил", посочи изпълнителният директор на Панаира Иван Соколов.
Изложбата посетиха официални делегации от 15 държави, две от които са водени от министри на отбраната.
6 български фирми ще участват стрелбите на полигон "Змеево", по време на които ще бъдат демонстрирани нови разработки и продукти.