Шефовете на държавни болници ще могат да преподават във вузове без противоречия в закона
Оконачелно депутатите направиха промени в Закон за за лечебните заведения, като го приведоха в съответствие със Закона за публичните предприятия, обосновават се вносителите на приетия на второ четене законопроект.
Според приетия преди година Закон за публичните предприятия, публични предприятия са търговските дружества с над 50% държавно или общинско участие, каквито са и държавните и общински болници. С промени трябва да се избегнат съществуващи противоречия между двата закона.
Така с приетите днес промени директорите на болници могат да сключват трудов договор, за да извършват лекарска и преподавателската си професия във вузове. Другата приета промяна пък се отнася до намаляването на членовете на съвета на директорите на държавни и обински болници от5 на 3-ма, като така се очаква да бъдат спестени пари.
От левицата обаче бяха против и двете промени в Закона за лечебните заведения и определиха действията на управляващите като „кърпене на закона“.
Добавяме с този законопроект още 340 души със средна заплата 1500 лв, които трябва да платим на новите членове на съвета на управителите. Откъде ще намерим още 300 човека управители на болници. Практиката показва, че те се събират 3-4 дни в годината. Това не е логично. 300 нови мениджъри в това състояние, хора, които няма да правят нищо, тази бедна България не може да си го позволи, каза остро от трибуната депутатът от БСП Георги Йорданов.
Шефката на здравната комисия Даниела Дриткова го контрира, че промените целят точно обратното, спестяване на средства за държавата. Преди една година сме приели закон за публичните предприятия. В никакъв случай не утежняваме положението, а напротив. Правим намаления на борда, за да намалим средствата. От друга страна даваме възможност за 4 месеца да се отложи влизането на този закон, каза Дариткова.
Валентина Найденова от БСП пък попита защо приемането на тези промени се бави цяла година щом е така нележащ. Защо цяла година управляващите не можха да си преведът лечебните заведения в унисон със закона за публичните предприятия. Кой не си свърши работата за това време? Сега ще кърпим закона и ще се влачи до следващия мандат, каза Найденова.
Като „Вавилонска кула“ пък определи Георги Михайлов от левицата приемането на Закона за болничните заведения. Десетте най-стратеически болници в България ще им бъдат избирани директорите от Публични предприятия и контрол. На какво повече приличаме освен на Вавилонска кула не виждам, каза Михайлов, а Дариткова обясни, че здравното министерство там има превес в избора, тъй като разполага с трима членове.