Двете ми деца са семейни, имам 3 внуци. След като си създадоха свои домове, моят остана пуст. Не можех да гледам празните легла, исках да чувам смях. Затова станах приемен родител. Това разказа Надя Бобева от Пловдив, която вече 5 г. отглежда деца от социални институции. Първото било на 6 дни, когато й го поверили. То вече е осиновено, но и до ден-днешен поддържа връзка с Бобева. Сега тя се грижи за момиченце, изоставено от родителите му.
"Гордея се с нея. Най-добрата е в цялата градина", каза приемната майка. Тя участва в брифинг в Дома на културата "Борис Христов" по повод на старта на кампания за набиране на приемни семейства. Търсят 24 фамилии, които да отглеждат деца от 0 до 3 г. и такива с увреждания.
В Пловдивския регион в момента са 89. В 73 от тях са настанени общо 75 деца.
Информационната кампания ще продължи до края на т.г., като ще се проведе в 12 общини.
"Нито едно дете не трябва да е в дом, а да расте в семейна среда. Пловдив е първият град в страната, в който преди повече от 20 г. се е родила приемната грижа", заяви шефът на дирекция "Социални дейности" в община Пловдив Веселина Ботева. По думите й професионалните родители получават от 700 до 800 лева заплата в зависимост от това, дали се грижат за дете с увреждания. Отделно се плащат и добавки за самото дете, които варират до 300 лв. в зависимост от възрастта му.
Зам.-кметът Анести Тимчев посочи, че стойността на това, да възпиташ един човек, няма измерения.
"Нямаме право да подминаваме нито едно дете, защото животът е краен, а те са бъдещето", подчерта Тимчев.