Кметът Здравко Димитров и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски прерязаха лентата на център за върхови постижения в Пловдив.
Новият Изследователски център по мехатроника и нанотехнологии
се открива при Централната лаборатория по приложна физика под тепетата.
"Искам да благодаря на БАН, че чрез науката дава възможност на българската индустрия да стане по-силна и да намери полагащото й се място на международния пазар", заяви кметът.
Той допълни, че Пловдив е център на най-развитата индустриална зона в страната с над 74 000 работни места в стотици български и международни фирми.
"Дори в момента на криза продължават да се откриват работни места и да се изнася продукция в чужбина", допълни градоначалникът.
Изследователският център по мехатроника и нанотехнологии се състои от Чиста стая клас 100 000 с два комплекса: Технологичен и Изследователски.
Само върху 30 кв. м. в "чистата стая" е разположено оборудване за 5,5 млн. евро, посочи директорът на лабораторията проф. д-р Румен Каканаков.
Научните комплекси са снабдени с модерно оборудване, което се използва както за разработване и изследване на нови функционални материали (включително наноструктурирани и с наноразмери), така и за създаване на съвременни екологично чисти технологии за тяхното получаване, а също и за създаване на иновативни продукти за трансфер в машиностроенето, металообработването, енергетиката, медицината и стоматологията.
Конфигурациите на апаратурите в двата комплекса на Чистата стая позволяват усъвършенстване и надграждане с допълнителни високотехнологични модули и това дава възможност за непрекъснато повишаване и подобряване на функционалността на създадената до момента научноизследователска инфраструктура.
Изграждането на Изследователския център обхваща периода 2007 – 2020 г. То е резултат няколко проекта с национално и европейско финансиране.
"Изградихме центъра с много вяра, надежда и любов. Чистата стая е сърцето на инфраструктурната среда, в която е поставено оборудването", обясни доц. Лиляна Колаклиева.
Тя допълни, че в помещенията има строг контрол на температурата, запрашеността и влажността на въздуха. Подът в лабораториите антистатичен и антивибрационен.
В тях могат да се извършват изследвания на температури до 1000 градуса. С много от машините разполага единствено пловдивският център в цялата страна.
Лабораториите са изградени с помощта на шест обществени поръчки с европейско и национално финансиране. С едната - за 293 280 лв., е усъвършенствана "Чистата стая". С другата - за 506 100 лв., пък е доставено оборудването.
Интерес за сътрудничество проявяват редица български и чужди високотехнологични компании от Тракия Икономическа зона и региона
След кратка презентация на доц. Лиляна Колаклиева гостите разгледаха изследователския и технологичния комплекси.