Прекият избор за лидер на БСП е легитимен, след като в 15 ч избирателната активност мина 56%. Това съобщи шефът на червената ЦИК Емил Войнов пред "24 часа".
След този час комисията не е събирала данни за активността, тъй като е изпълнено условието по устав, където е записано, че за да има легитимен вот, в него трябва да са участвали повече от 50%+1 от социалистите. Окончателната им цифра бе най-строго пазената тайна по време на кампанията и стана ясна едва днес - 80 901 души.
Към 15 ч бяха гласували 45 435 социалисти. Окончателните данни за активността ще се обобщават накрая с резултатите от преброяването, но според източници от "Позитано" 20 те минават 60%.
В този час в червената ЦИК вече постъпват протоколи от избирателните комисии. Първи данни за изборните резултати ще има утре, обясни Войнов.
Междувременно зам.-шефът на Народното събрание Кристиан Вигенин пусна във фейсбук резултатите от Ямболска област. Там Корнелия Нинова води с 2013 гласа, Кирил Добрев има 104 гласа, Красимир Янков - 28, Валери Жаблянов - 31.
Ако има гласували социалисти за петия кандидат - Георги Тодоров, който се отказа от надпреварата дни преди вота, бюлетините биват обявявани за невалидни.
Преди час пък Кирил Добрев пусна във фейсбук видеообръщение към симпатизантите си. В него той благодари за подкрепата. "Показахме, че мнението ни има значение и не можем да бъдем пренебрегвани и натикани в ъгъла. Но #битката предстои и #мобилизацията е важна. Тепърва трябва да преминем през много препятствия и се надявам да го направим #заедно", написа Добрев към поста си. Във видеото той споделя, че върху неговите застъпници е оказван силен натиск и са били "извергнати".
Изборният ден премина с много жалби и сигнали за нарушения. Нито едно от нарушенията не е съществено и може да повлияе на изборния резултат, категоричен бе Войнов.
Част от жалбите са относно сменени изборни помещения. Подмяната се е наложила поради обстоятелството, че кметове или кметски наместници, които не са от БСП, са нарушили предварителните споразумения за помещения, обясни зам.-шефката на комисията Румяна Сидерова. Това била и причината за започване по-късно на гласуването в част от секциите.
Имало жалби, че някои общински съвети не са разгласили графиците на мобилните секции и така застъпниците по-трудно са ги открили. Нарушението е отстранено на повечето места, обясни Сидерова.
Разгледан е и сигнал за създадената прекалено голяма подвижна секция в район "Приморски" във Варна, в която трябва да гласуват 418 души. Имало е съмнения дали могат да бъдат обиколени всички, не са били уведомени застъпниците. Пратена е втора кутия.
От столичния район "Средец" пък са пуснали жалби за предварително попълнени протоколи.