Не трябва да се включва динамиката на политическите процеси, когато се оценява един много професионален механизъм какъвто е Механизмът за сътрудничество и проветка (МСП). Говоря както за неговия обхват, така и за неговата продължителност. Това заяви българският евродепутат от ДПС/Обнови Европа Илхан Кючюк на заседанието на заседанието на Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) в Европарламента. Илхан Кючюк подчерта, че ще говори на български език заради големия интерес, проявен от българските граждани към темата.
На заседанието бе изслушан доклад на зам.-председателката на Еврокомисията с ресор прозрачност и ценности. Вера Йоурова посочи, че както ЕК, така и ЕП са препоръчали отпадане за България на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), т.нар. мониторинг над София и Букурещ, въведен при присъединяването им към ЕС.
"За да бъда категорично ясен, нашата политическа група, присъединявайки се към идеята за демократичен дебат в ЕП, не иска да бъде осъществена промяна на конституцията в България. Първо, защото смятаме, че общественият договор няма да бъде подобрен и второ, защото не е дошъл моментът за постигане на целите за по-добри демократични стандарти и подобряване на върховенството на правото. Трябва да има много спокойна среда, да са проведени консултации със Венецианската комисия, да бъдат включени всички политически участници и активното съдействие на нашите партньори. Само тоагва може да се пристъпи към такова радикално преобразуване на обществения ред на страната", каза евродепутатът Илхан Кючюк.
Той подчерта, че МСП винаги е бил въприеман двуяко.
"На първо място това е така, защото той показа своята неефективност и дискриминационност. От една страна, защото той се прилага само към 2 държави. От друга страна, справедливата логика изисква да има последващи конкретни мерки", каза Кючюк и добави, че последните години са се превърнали в политическа караница и разнопосочно политическо говорене, както в България и Румъния, така и в ЕС.
"Затова е важно да бъде въведен всеобхватен политически механизъм, който да дава увереност, че резултатите, които са заложени на входа на системата, ще бъдат постигнати", добави Кючюк.
"Много е важно ЕК да каже еднозначно как продължаваме оттук нататък. Трябва да бъдат наблюдавани основните демократични ценности, но е важно и да има принципна основа за тях, за да има ясен резултат в очите на европейските граждани", завърши изказването си депутатът от ДПС/Обнови Европа.