Въпреки че има концесионер с договор за 20 години, един от най-посещаваните плажове е оставен без водна охрана
Проверка дали концесионерът на плажа Силистар изпълнява условията по договора за стопанисването му започва Министерството на туризма.
Една от най-красивите пясъчни ивици в България е отдадена на концесия на “Мм-Груп Силистар” ДЗЗД за 20 години. Оказа се обаче, че в разгара на лятото прочутият плаж
е останал без
охрана, тъй като
договорът за
стопанисването
му е влязъл в сила
на 4 септември
- месец след сключването на контракта.
Именно липсата на спасители обаче може да е била една от причините за трагичния инцидент на 5 септември, когато на плажа се удавиха двама души и по чудо бяха спасени още 4-ма - две деца и две жени.
Според обяснението на управителя на ивицата Станислав Василев водни гардове нямало, тъй като фирмата не била въведена официално във владение с приемно-предавателен протокол. Така излизало, че се води само на книга като стопанин на Силистар.
При инцидента от събота на помощ край скалите се притекоха спасители от съседни плажове, сърфист, водолази и по случайност плажуващи на пясъка лекари. Така бе предотвратена по-голяма трагедия. Освен спасители
не е имало и флагова
сигнализация
на ивицата.
Според Министерството на туризма обаче предаването на плажа с приемно-предавателен протокол и намиращите се на него преместваеми обекти и принадлежности не е свързано и не е условие за влизане в сила на концесионния договор. Задълженията на концесионера започват да текат от деня на влизането в сила на концесионния договор.
“Правата и задълженията на страните следва да се изпълняват от страните от първия ден на влизане в сила на договора за концесия, особено задължителните дейности от страна на концесионера в разгара на летния сезон”, се казва в становище на Министерството на туризма. Това означава, че на 5 септември вече е трябвало да има спасители и дежурен медицински екип на плажа.
“Мм-Груп Силистар" взе плажа с ангажимента да инвестира 638 хил. лв. в подобряване на достъпа до него за срока на 20-годишната концесия. Той бе определен с решение на МС на 1 юли, но договорът е сключен месец по-късно в началото на август. Така излиза, че в буферния период до септември
спасяването на
летовниците е било
грижа на самите тях
През последните години областната управа в Бургас осигурява водната охрана на останалите през сезона безстопанствени ивици, за които не са се появили кандидати, какъвто е например известният Шофьорски плаж на Алепу.
“За Силистар обаче нямаме ангажимент, тъй като не се води неохраняем плаж”, каза областният управител Вълчо Чолаков. Според кмета на Царево Георги Лапчев общината също нямала отношение към ивицата, която е държавна собственост.
В района на Силистар
има много
подводни течения,
което в определени участъци го прави много опасен. Затова спасителите са задължителни на плажа, който е един от най-посещаваните по Българското Черноморие. Въпреки че не влиза в списъка на най-опасните плажове у нас, познавачи на ивицата предупреждават за коварни подводни течения, дънни ями и мъртво вълнение.