Хари Джеймсън помага на британския премиер да сваля килограми с усмивка
Откакто едва оцеля от коронавирус, британският премиер често може да бъде видян да тича около резиденцията си в Лондон. Първоначално Борис Джонсън обикаляше с кучето си Дилън в лек тръст близките паркове, предизвиквайки серия от подигравки в социалните мрежи. Имаше коментари, че е с шорти, с които е сниман преди 10 г. - доказателство, че явно не ги използва често. Но последния месец нещата рязко се промениха. Джонсън все по-често е забелязван в спортен екип да прави джогинг. Оказа се, че дори е получил разрешение да използва градините на Бъкингамския дворец за сутрешното си бягане, докато кралицата отсъства от него. Най-сигурният знак, че този път той наистина сериозно е възприел борбата с излишните килограми, бе появата на Хари Джеймсън с него. Той е един от популярните лични треньори на Острова. Негови клиенти са били актьорът Долф Лундгрен, футболистът Уейн Бридж и телевизионната водеща Лора Уитмор.
Освен че е треньор по фитнес, Джеймсън е собственик на компания, която предлага специални стратегически съвети за подобряване на житейското състояние. В продължение на десетилетие обучава хора и фирми да използват своя пълен потенциал. Неговата програма се основава на
психология и
спорт,
като целта е усъвършенстване на духа и тялото и постигане на щастливо дълголетие. Според Джеймсън в западния свят хората обикновено действат, след като нещата се влошат, а правилният подход е превантивният. Това означава физическата активност да се превърне в начин на живот, а не да се обръщаме към нея, когато проблемите започнат, както всъщност се случи и с Джонсън. Политикът смята, че е преживял тежко коронавируса заради наднорменото си тегло. “Когато ме приеха в спешното, бях много болен и много дебел. Винаги съм искал да отслабна и като мнозина имащи проблеми с теглото постоянно качвам и свалям килограми. След като се излекувах обаче, вече постоянно тренирам”, обясни британският премиер. Той обяви и
специални мерки
за борба със
затлъстяването
в Англия,
след като научно бе доказано, че то има отношение към тежките форми на коронавирус. Сред тях е забрана на реклами на вредни храни преди 21 часа и оферти от типа “плати едно, вземи две”.
Пред Би Би Си Джеймсън разкри, че се стреми да помогне на своите клиенти чрез цялостен подход, а не само да ги научи как правилно да тичат, да правят лицеви опори, коремни преси или да вдигат тежести, тъй като начинът на живот е пряко свързан с функционирането на организма. По думите му най-честата грешка, която хората допускат, е, че се хвърлят да печелят пари, жертвайки здравето си, и когато вече имат достатъчно средства, за да не работят толкова много, се оказва, че тялото ги е предало и не могат да направят почти нищо от нещата, за които са мечтали. Причината за това поведение е, че в западните държави капиталът диктува човешкото поведение. И макар продължителността на живот в тях да се увеличава благодарение на развитието на медицината, възрастните хора не съществуват пълноценно. В повечето случаи те имат сериозни болести, които не им позволяват да живеят самостоятелно. Прекарват последните си години самотни в дом или в тежест на своите близки.
В лекциите си Джеймсън често цитира едно изследване на “Нешънъл джиографик”, по време на което са открити пет места на щастливи дълголетници. Първото от тях е японският остров Окинава, наричан още и Земя на безсмъртни, тъй като почти всички негови жители стигат до 100 г. Изследователите са установили, че водещото при тях е чувството за цел или ikigai. В превод означава “това, което прави живота на един човек достоен”. Японците от Окинава не знаят какво е пенсиониране. Те се трудят за благото на своята фамилия и общност, докато могат. Затова там може да се види как
114-годишна
жена се грижи за
18-месечно бебе
В италианския остров Сардиния и в гръцкия Икария пък щастливото дълголетие се дължи на факта, че основният поминък е скотовъдството. Местното население е свикнало да изминава десетки километри, за да осигури паша на животните си. “Става въпрос за хора, които се трудят всеки ден, занимават се със земеделие, хранят се с органична храна, която сами са произвели, и живеят сравнително изолирано, но са много свързани с останалите членове от своята общност”, обяснява треньорът. Според него положителната житейска нагласа, достатъчното време за почивка и общуване с любимите хора са също ключов момент за живот до дълбоки старини. Това се забелязва и в другите два региона с пълноценни дълголетници – Лома Линда в Калифорния и Никоя в Коста Рика.
“Живеещите там не се занимават със спорт, но и не седят по 9 часа в офиса. Работата им е физическа и се движат през целия си живот. Имат силно изразено чувство за цел. Прекарват много време на открито и в смях със своите съседи”, посочва Хари Джеймсън.
Той подчертава, че дълголетниците винаги правят така, че да имат време да разпуснат, да медитират, да обмислят живота си и да се изключат. Те не живеят в дигитализирано общество.
Не познават
стреса от
непрекъснатото
ровене в
мобилния
телефон,
за да проверяваш имейли или информационния поток. Не се тъпчат вечер с храна до пръсване, защото цял ден не са имали време да ядат. Напротив, вечерята им е рано и е лека, каквито са всъщност всички техни хранения. Те никога не се засищат напълно. Ядат около 80% от необходимото. Не пушат, не се напиват безпаметно в края на седмицата, но пък почти всеки ден си позволяват чаша вино за храносмилане.
Друго нещо, което треньорът препоръчва на клиентите си, е 20-минутна сауна всеки ден, тъй като топлината в нея ускорява пулса и кръвообращението както при правене на кардиоупражнения. А и финландско проучване е показало, че рискът от ранна смърт е с 24% по-малък, ако се посещава сауна над два пъти седмично и 40 на сто, ако се ходи 4-5 пъти. Така че има редица неща, които могат да помогнат на човек да се грижи за тялото си с усмивка, а не непрекъснато да се подлага на стресови диети за сваляне на килограми. Важното е да се поддържа цялостен поглед върху стойностните неща в живота тъй като начинът, по който гледаме на света и на заобикалящите ни хора, има огромно значение върху това колко дълго ще живеем, колко здрави ще бъдем и ако се разболее, колко сериозно ще е състоянието ни, обяснява Джеймсън.
Според американско проучване при оптимистите рискът от ранна смърт е с 14% по-малък. “Затова отделяйте време да съзерцавате красотата на този свят, да медитирате, да възстановявате емоционалния баланс и да релаксирате. Правилото е работа, спорт, почивка и време с хората, които обичаме. Така не само се живее по-дълго, но и по-щастливо”, казва треньорът на британския премиер.