Раждаемостта e висока, разширяват училище с нови класни стаи
Два пъти по-евтино излиза асфалтирането на улици в Раковски. Икономията идва от това, че ремонтите се извършват от общинска фирма, която има собствена техника. А автопаркът е голям – два асфалтополагача, 21-тонен верижен багер и 2 по-малки комбинирани, 3 камиона, булдозер, 2 трактора, голяма и малка метачна машина, челен товарач, 5 валяка. Последното попълнение е чисто нов асфалтополагач. „Мисля, че в България сме
единствената община с подобна машина.
Асфалтира наведнъж участък с ширина 7, 5 м. По-честата практика е да се полага настилка първо на едното платно, а после на другото. Недостатъкът е, че по средата между двете остава слабо място. При нас този момент вече го няма“, коментира кметът Павел Гуджеров. За купуване на машината общината е теглила около половин милион кредит. Дълго време е проучван пазарът, за да бъде осигурена най-добрата техника. Проведена е процедура по избор на изпълнител. Асфалтополагачът вече работи ударно по улиците.
„Разполагаме не само добра техника, но и с обучени хора. В общинското предприятие, което е единственото, регистрирано в Камарата на строителите, са заети около 20 души. Част от тях са строителни работници, които полагат бордюри, други са оператори на машини. Има техници, счетоводител и директор. Двете проверки на Сметната палата не констатираха никакви нарушения“, обяснява Гуджеров.
Над 20 км са асфалтираните улици до момента със собствена техника и работници на общинското предприятие. Кметът признава, че все още инфраструктурата е сред сериозните проблеми в Раковски, тъй като в годините назад е била занемарена.
Сега се полагат всички усилия за подобряването й. През миналия мандат са подменени водопроводите на с. Шишманци и с. Момино село, изградени са канализация и нов водопровод в кв. „Парчевич”. Завършен е първият етап и се изпълнява вторият етап по смяна на водопроводните тръби в Чалъкови. Ще се търсят пари за канализация, нови водопроводи и пречиствателни съоръжения за Стряма и Белозем.
Пандемията не е причинила трусове
в администрацията. За 2-3 дни е направена организация за обслужване на едно гише, за да не се разхождат граждани по кабинетите. Всички служители са били по местата си, с изключение на един с увреждания, който е работил дистанционно. През целия период на извънредната ситуация са обгрижвани хората в неравностойно положение – доброволци са им носили храна и медикаменти. Зам.-кметът Венцислав Чавдаров и отговорникът за спорта Юлиян Дибишки са контролирали дейностите в помощ на нуждаещите се.
„Бързо успяхме да изпълним мерките, предписани от здравното министерство, като купихме необходимите дезинфектанти за администрацията и за обществени нужди. Осигурихме предпазни средства, очила, както и маски за цяло лице със сменяеми филтри“, посочва Павел Гуджеров. За парковете и площади е осигурен специален препарат.
Заради разумната финансова политика не се е стигнало до съкращаване на чиновници или до принудителното им пускане в неплатени отпуски. В общинската администрация са заети около 60 души.
„Успяхме да балансираме бюджета, тъй като Раковски се радва на
сериозен инвестиционен интерес
от предприемачи. В града и прилежащите населени места са позиционирани десетки фирми“, казва кметът. Земеделската и урегулираната земя се търси от компаниите и държи добри цени. Чрез продажби в местната хазна са влезли значителни приходи.
Общината е коректен платец и покрива сумите към доставчици, таксите към екоинспекцията и завода за отпадъци в Шишманци.
Съветниците обмислят тегленето на заем за строеж на многофункционална спортна зала с 500 места. По предварителни разчети ще са необходими около 2 милиона лева. „Ще прибегнем до кредит, ако не получим помощ от държавата“, уточнява Гуджеров.
Залата ще бъде на терена на недостроено училище от времето на соца. Там вече са изградени 6 игрища. Кметът обяснява, че се обръща голямо
внимание на масовия спорт,
като се създават условия за него. Целта е до края на мандата жителите на Раковски да разполагат с цял модерен комплекс с игрища и зала. Има идея да се направи и закрит басейн.
В с. Белозем в момента се строи физкултурен салон с 200 седящи места, който на практика представлява малка многофункционална зала. Парите са от европрограмата за развитие на селските райони.
„Въпреки кризата работим на няколко големи обекта едновременно. Изграждаме сграда с 4 класни стаи към училище „Христо Ботев“ в Раковски, тъй като има висока раждаемост и за първокласниците не достигаха кабинети“, коментира кметът. В миналия мандат са построени четири корпуса към съществуващи детски градини заради липса на достатъчно места. Предвижда се догодина да се изгради нова детска градина в с. Чалъкови, тъй като там няма. Местните хлапета пътуват до Белозем.
Сред приоритетите на община Раковски е и социалната сфера. В с. Момино село и с. Болярино се осъществява проект за интеграция на
маргинализираните общности,
като се работи с деца и техните родители. Според специалистите хлапетата се справят по-добре с уроците, усвоили са хигиенни навици.
Общинската управа ще даде рамо на съпрузи висшисти от ромски произход, които са организирали безплатна занималня за деца. Могат обаче да я посещават само ученици с оценки по предметите над 4. На преподавателите ентусиасти ще бъдат предоставени помещения от затвореното училище в Шишманци.
Одобрени проекти към момента по линия на Местната инициативна група – Раковски, които предстои да се изпълнят, са изграждане на нов площад в с. Белозем, саниране читалището на с. Стряма и нова зелена зона там, два нови парка в Раковски.