Патриотите разделени - НФСБ застана зад промените на ГЕРБ в Изборния кодекс, ВМРО гласува против
ДПС пак пробва да прокара агитация на майчин език и отпадане на уседналостта
На всички видове избори освен на местните да може да се гласува с машини, както и с хартиени бюлетини в секциите с над 300 избиратели, а при обявена епидемична обстановка изборният ден да може да се удължава до 48 ч. Това са част от промените в Изборния кодекс, които парламентарната правна комисия прие на първо четене с 11 гласа “за” и 9 “против” по предложение на ГЕРБ вчера.
Ден преди старта на есенната сесия на парламента правната комисия разгледа два проекта за промени в изборното законодателство - единия на ГЕРБ, а другия на ДПС. Както анонсираха, от управляващата партия са разписали, че депутатите във Великото народно събрание ще се избират чрез смесена система: 200 мажоритарно и 200 пропорционално; при епидемична обстановка в страната изборният ден се удължава до 48 ч; да се гласува както с машини, така и с хартиени бюлетини във всички секции в населени места с над 300 души.
Машинно
гласуване да
има на всички
избори освен
на местните
и да се въведе забрана за образуване на избирателни секции извън страната при прекратена задгранична дейност или ако дадената държава е във война, е друго от предложенията. Предвижда се още
покупката на
машините за вота
да се прехвърли
изцяло на ЦИК
Именно това прехвърляне на отговорноста изцяло към комисията бе основният аргумент на председателката на ЦИК Стефка Стоева да подаде оставка.
Предложенията на ДПС пък очаквано претърпяха провал. Това е третият път, в който депутатите от движението предлагат същите текстове, с които останалите партии обаче не са съгласни, а именно - отпадане на уседналостта преди избори и на задължителното гласуване и премахване на квадратчето “не подкрепям никого”, както и отпадане на забраната за агитация на майчин език. Предложението подкрепиха само двамата членове на комисията от ДПС, 8 бяха “против”, а 9 се въздържаха.
На свой ред опозицията не подкрепи проекта на ГЕРБ.
Тези промени не решават основните проблеми в изборното законодателство. След заявките на партиите вчера до ВНС няма да се стигне, така че няма нужда да си вкарваме главата в текстовете за избора му, настоя зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев.
Действащият текст за машинното гласуване е наше предложение. Неизменна позиция на ДПС е гласуването да е без хартиени бюлетини, продължи Цонев. Настоя, че голям проблем са секционните избирателни комисии, заради чието “триене, преписване, грешене в протоколите” и т.н. 65% от бюлетините са невалидни, и то не непременно умишлено.
“И президентът днес отново коментира как подкрепя машинното гласуване, но
Радев да не
забравя, че
зад тези текстове
стои много опит и
труд на експерти
от ДПС
Така че ние знаем защо искаме машинно гласуване за разлика от други”, каза още Цонев.
Настоя, че отговорността за сертифицирането и закупуването на машините е на правителството и е трябвало да се направи досега. “ЦИК и правителството си прехвърлят топката. Не е работа на ЦИК да има складове, нито да мисли за логистиката по процеса”, допълни зам.-шефът на ДПС.
Като “еманация на абсолютно безхаберното отношение към законодателния процес” определи пък предложенията на ГЕРБ червеният юрист Крум Зарков. Според него вместо яснота те създавали допълнителен хаос. А шефката на ЦИК Стефка Стоева подала оставка, защото видяла в “каква спирала я вкарват”.
Въпросът дали трябва да се купят машините, или да се наемат, също е абсурден.
Ами естествено,
че трябва да се
купят,
ако сме държава с устойчиво законодателство и наистина искаме да правим избори с машини. Ние сме единствената страна, която твърди, че механизирането на нещо ще го оскъпи, каза още Зарков. Той видя скрити мотиви сред промените - били опит да се затрудни машинното гласуване, а хората да се объркат и да мислят, че този парламент има какво още да свърши.
Търси се не кой да изпълни закона, а кой да поеме отговорността за неговото изпълнение, заключи Зарков.
Зам.-шефът на правната комисия и депутат от НФСБ Христиан Митев пък първо обяви, че ще се въздържи по промените, предложени от ГЕРБ. Една от основните причини била, че с предложението ВНС да се избира по смесената система противоречи на конституцията, тъй като там е записано, че тези избори се правят на принципа за обикновено народно събрание. А вотът за него е пропорционален. В крайна сметка обаче той гласува за проекта, тъй като бил против само един от текстовете. Коалиционните партньори от ВМРО обаче гласуваха против проекта на ГЕРБ.