Той е сред учредителите на "Да, България" - влиза заради Кристиан Таков, но бързо се разочарова и напуска
Панорамни снимки с дрон от протеста, на които жълта нишка преминава през всеки човек. Вече почти два месеца тези любопитни фотографии показват всеки ден точно колко протестиращи са излезли на площада. Зад тях стои фотографът, тв продуцент и протестър от 30 г. Виктор Димчев.
Той се превърна в преброителя на протестите през 2020 г. Снимките взема от медии като БНТ или Euronews, а отбелязването на всеки излязъл на жълтите павета се случва чрез графична компютърна програма, с която се рисува нишка през всяка глава или крайник.
“Когато един протест е от 5000 души, а организаторите му твърдят, че е от 100 хил., опозицията твърди, че е от 200.
Хората, които искат
да получат
реална информация
за протеста,
са объркани
Не знаят да вярват на едната пропагандна лъжа или на другата”, казва Димчев. Затова брои протестиращите всяка вечер и публикува информацията във фейсбук.
Така обаче си навлича и гнева на привърженици на протеста. Обвинения, че умишлено посочва по-малки числа и дори заплахи, го заливат във фейсбук. “Голям брояч излезе ти! Ще те порят с 200 и теб”, гласи една от леките заплахи, които се появяват след интервюто на Димчев за “24 часа” в края на юли. Тогава той каза, че максималната бройка, събрали се на площада, е била 6000, а не 80 хиляди, както твърдяха организаторите.
“Често се получава развален телефон. Такова нещо видяхме на най-големия протест тази година. Наистина имаше много хора. Някой написа, че на площада има десетки хиляди. Тогава Мая Манолова първа пусна информацията, че има 80 хил. След нея някой друг написа 120 хил. души и в рамките на 10 минути Арман Бабикян съобщи, че са 135 хил. души. Това показва как играе развален телефон и числото се надува”, разказва Виктор Димчев.
Броенето на протести за него е занимание още от 2013 г., когато е сред организаторите на недоволствата срещу кабинета “Орешарски”. Той и днешният кмет на “Слатина” Георги Илиев са първите, които броят хората на площада с панорамни снимки или такива, направени с дрон. Димчев е
един от хората,
създали
“Протестна мрежа”
Ясно си спомня и “нощта на белия автобус”. Пред очите му с паве разбиват главата на негов съученик от училище, а до днес стои белегът на сцепената му горна устна.
Виктор Димчев израства по протестите. За пръв път се озовава на площада през 1989 г. Тогава е едва на 12 г. Води го майка му, която е създателка на една от първите училищни секции на синдиката “Подкрепа”. Така
цялото семейство
ходи на протестите
през преломната за
комунизма година
“Спомням си как с родителите ми стояхме близо до полицейския кордон от облечени в мрачни цветове милиционери и тълпата постепенно започна да крещи: “Долу БКП!”. Хората, които са в центъра, крещят, но тези, които са близо до милиционерите, не смеят”, спомня си Димчев.
Пътят от протеста до властта обикновено е кратък и лесен, но Димчев не е изкушен от него. Въпреки това
на два пъти е напът
да стане политик
Първо прави опит да стане член на “Зелените”, но заради лоша администрация губят кандидатурата му. Вторият опит е членството му за няколко месеца в “Да, България”.
Той е и един от учредителите на партията на Христо Иванов. “Основният ми мотив да вляза там бе присъствието на Кристиан Таков. Впоследствие обаче видях с очите си неща, които са аморални”, казва Димчев. По думите му
става свидетел на
срещи между
партийни
представители
с едри бизнесмени,
които предлагат да станат донори на “Да, България” срещу това да изменят политическите позиции на партията.
“Тези хора са много известни, за тях се говори в публичното пространство и в позициите на партията си личат ангажиментите, които имат помежду си”, казва Димчев, но не желае да назовава имена.
Освен с протести Димчев се занимава и с телевизия. Той е продуцент в тв канал за туризъм, но развива и онлайн видеопоредицата “Това е България”, която има десетки хиляди последователи. Димчев има над 1000 филма зад гърба си, като е снимал и писал сценарии за тях. Заради професията си Виктор постоянно обикаля страната. Навърта годишно по 100 хил. км с кола.
За десетките години обиколки забелязва развитието на България както за туризма, така и за пътната инфраструктура. “С очите си видях как се променя пътната карта на България. Как от едни малки изпочупени пътища в момента има магистрали. Всичките ни крепости, древни светилища и красиви места - допреди 20 г. това беше потънало в забрава”, казва тв продуцентът.