Има засилване на поръчките в промишлеността, но мениджърите смятат това за временно явление
Оптимизмът на бизнеса през август се повишава съвсем леко - с 0,5 пункта в сравнение с предишния месец. Но това се дължи изцяло на фирмите в сферата на услугите, където показателят се вдига с 4,6 пункта. Докато в промишлеността, търговията и строителството положението се оценява от бизнеса все още като песимистично.
В услугите НСИ включва редица дейности, които бяха съвсем слабо засегнати от кризата или дори спечелиха от нея, като например пощенските и куриерски услуги, IT-секторът, телекомуникациите, но също така и услуги, които очевидно бяха силно засегнати, като например туристическите.
В сферата на услугите мениджърите оценяват настоящата ситуация във фирмите си като благоприятна, като в същото време не са особено сигурни какво ще се случи в рамките на близките 3 месеца. Освен това опасенията от недостатъчно търсене на услугите им се засилва в сравнение с предния месец юли.
В услугите, както и в търговията на дребно, промишлеността и сторителството никой не очаква повишение на цените през идните три месеца. В търговията на дребно обаче мениджърите очакват влошаване на финансовото си състояние през следващата половин година най-вече заради намалялото търсене. Другата по важност причина за песимизма е несигурната като цяло икономическа среда.
В строителството и в промишлеността показателят за бизнес климата остава на юлското си равнище. Анкетата регистрира известно увеличение на поръчките през август за промишлените предприятия, но мениджърите изглежда оценяват това като временно явление и не очакват тези поръчки да са по-големи и през идните месеци. Освен това те се оплакват и от недостатъчно търсене на продукцията им както в страната, така и от чужбина.
В строителството предприемачите отчитат през август подобряване на активността и прогнозите им за следващите три месеца са по-скоро оптимистични. Но в строителството по принцип лятото е активен сезон, освен това в тази сфера на дейност продължава негативното влияние на липсата на квалифицирана работна ръка.