Директори на пловдивски училища имат готовност да направят по две тържества на 15 септември, за да не струпват много деца на едно място.
„Не ми пречи да открия два и три пъти учебната година в един и същи ден, за да се спази дистанцията между децата. Вече имаме опит от миналата, когато я закрихме по випуски“, заяви шефът на ОУ „Райна Княгиня“ Мария Гайдарова.
Тя добави, че няма притеснения относно осигуряване на дистанция по време на междучасията. В училището от години е възприет английският модел, при който учениците излизат по двама в коридора и се спазва разстояние.
„Невъзможно е да се гарантира дистанция, дори и да са големи, все пак са деца“, смята директорът на английската гимназия в града Николай Радев. Той се пита какво ще стане, ако ученик в общежетието към гимназията се разболее – дали ще се карантинира само той и другото дете, с което е в една стая, или всички. Капацитетът на общежетието е 250 места.
В училищата с голям сграден фонд смятат, че ще успеят да разделят потоците.
„Направили сме вече разпределение – началните курсове ще са на първия етаж, прогимназиалните на втория, а на последните два – гимназиалните“, обясни директорът на СУ „Кирил и Методий“ Таня Николова. В училището възнамеряват да направят две тържества за първия учебен ден – едното с първи, пети и осми клас, а другото – с останалите.
Тази година обаче няма да се позволява на родителите на първолаците да влязат в класните стаи, за да присъстват на срещата на децата си с учителя.
Общото мнение на директорите под тепетата е, че до този момент не е ясно как ще се ползват специализираните кабинети по информационни технологии, биология и химия, без различни класове да влизат в тях.
Те поставят и проблема за дезинфектантите, които гълтат много средства на училищата и не са били предвидени в бюджетите им. Затова директорите настояват за финансова помощ от държавата. При присъствено обучение ще се наложи да се закупуват повече дезинфектанти, тъй като с тях ще се обработват всички помещения по няколко пъти на ден. Отделно ще са необходими и големи количества сапуни за санитарните помещения.
„До юни сме похарчили около 6500 лева за препарати, тъй като училището не е затваряло и сме почиствали административните помещения. Когато децата влязат в класните стаи, ще се изразходват много средства“, коментира директорът на ОУ „Райна Княгиня“ Мария Гайдарова. По думите й, че вече са закупени шлемове както за преподавателите, така и за непедагогическия персонал. На видни места са разлепени съвети към децата как да мият ръцете си и да поддържат хигиена. Изчакват се указанията на МОН и МЗ за противоепидемичните мерки и организиране на 15 септември.