Денят на Съединението ще е последната глътка въздух за туризма по Южното Черноморие
Сезонът по Южното Черноморие по всичко изглежда ще поеме глътка въздух за празника на 6 септември. Около тази дата се събират няколко почивни дни и повечето хотелиери се готвят да посрещнат много български летовници за най-дългия уикенд. И малкото на брой чужденци по това време ще са оредели и ще се разчита основно на нашенци да удължат сезона.
От 50 работещи в момента хотела в най-големия ни черноморски курорт - Слънчев бряг, за празника се очаква да останат 20. Само половината от отворилата сега база около Несебър, Равда и Свети Влас ще продължи да приема туристи, повече отворени хотели ще има в Созопол заради празника на изкуствата “Аполония”.
С настъпването на септември
започват и
намаленията,
които тази година заради необичайната ситуация около COVID-19 на много места са още от средата на август.
В предишни години в т.нар. среден сезон цените падаха с 10-15%. Но сега намаленията са до 30%, каквито в предни години се правеха чак през втората половина на септември.
Така например двойна стая за три нощувки в 3-звезден хотел в Черноморец близо до морето излиза 130 лв. С десетина лева повече може да се разервира идентичен хотел в Созопол. Там цените в началото на септември са малко по-високи заради празниците на изкуствата, но по-далеч от брега падат и до 30 лв. за нощувка със закуска в малките спретнати семейни хотели.
За 45 лв. на вечер с олинклузив може да се резервира стая в 4-звезден хотел в Поморие, което до миналото лято бе немислимо дори и в преходния сезон.
За същата категория цените в Слънчев бряг вървят от 55 до 65 лв. В Несебър също се намират стаи за 50 лв. в луксозни хотели.
По-непретенциозните хотели по Южното Черноморие са смъкнали цените до
25 лв. на вечер
със закуска
Колкото се отива по на юг от Бургас, толкова падат и цените.
Около 40 лв. излиза олинклузивът в Приморско около празниците, за 78 лв. може да се намери стая за двама в реномиран хотел в Ахтопол с всичко включено в цената. Същата оферта пада до 63 лв., ако се резервира за периода от 8 до 15 септември.
Почти всички хотели, които са останали да работят и разчитат на българи, са обявили оферти само до първия учебен ден, след това затварят. Така на практика тази година няма да има късен сезон. Ще останат да работят само тези, които очакват чартъри от чужбина, но те са малко и предимно в Слънчев бряг.
Обезлюдяването на курорта започна през август заради учебната година, която започва от 1 септември в западните страни. В първата седмица на септември
там ще има
само около
1500-2000
чужденци
И както в пиковите юли и август тогава българите отново ще са повече от тях, което се наложи като тенденция това лято заради COVID-19.
Въпреки това германци ще закрият сезона в курорта чак на 6 октомври, когато е планиран последният чартър, който да откара чужденците по домовете им. Преди това са планирани още два - с поляци на 14 и с немски туристи на 26 септември.
“Тази година много българи се ориентираха към Слънчев бряг и правят резервации за 6-и и 7 септември. Обикновено запазват стаи за 3 нощувки на цени ооколо 40 лв. на човек”, казват туроператори. Сред предпочитаните места за настаняване са апартхотелите в зона “Запад”. На юг от Бургас масовите резервации са за 20-30 лв. на легло.
Според Елена Иванова от Съюза на собствениците в Слънчев бряг повечето хотелиери в курорта изчакват да минат празниците и ще започнат да се ориентират към
затваряне след
10 септември
“Пълен съм 90%, очаквам доста туристи и за уикенда около празниците”, казва хотелиерът Веселин Налбантов, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
За първа година правилото за удължаване на сезона се обръща - той ще е
по-дълъг на юг
от Бургас и
по-кратък
на север
от града. Преди пандемията чужденците го удължаваха на север основно заради Слънчев бряг, но сега курортът е полупразен.
На юг от Бургас обаче пращи от народ и според резервациите туристи ще има и след празниците. В Лозенец хотели и кръчми се готвят да
работят на пълен
оборот поне
до 15 септември, като около празниците се очаква голямо изнасяне на софиянци там. Оферти с намаления от 20 до 30% са обявили чак в Синеморец и пограничното Резово.
За първи път това лято и офертите last minute не са по-скъпи от предварителните резервации. Някои хотели са ги обявили формално, но те се обезсмислят, защото повечето имат достатъчно свободни стаи и собствениците им гледат само как да ги напълнят през септември, без да се налага да вдигат цените за хората, които се записват в последния момент.
Много собственици на хотели не бързат да затварят заради оптимистичните метеорологични прогнози, според които
до 20 септември
времето ще е
идеално за море
Освен това тази година я няма конкуренцията от Турция и са в очакване да посрещат българи до края на месеца.
Миналите лета по това време повечето нашенци се изнасяха към курортите в южната съседка, но карантината сега ги задържа в България и ще се насочат към родното море за последни слънчеви лъчи. Затова частниците предпочитат да удължат сезона, за да компенсират загубите от първите месеци на лятото. А и персоналът предпочита да работи по морето, вместо да си почине преди зимния сезон, който се очертава да е също толкова слаб, колкото и летния, и не гарантира заетост за бармани, сервитьори и готвачи през студените месеци.
Не бързат да освобождават и къмпингите, които традиционно се изпразват от летовници през септември, но сега очакват късен сезон.
Къмпинг “Градина” ще е пълен за празниците, някои от новите бунгала, които са били пуснати в експлоатация това лято, още същия ден са били наети за празниците. Доста резервации за първата десетдневка на септември има и за къмпинг “Каваците”, включително и от румънци.
Независимо колко хора ще има по морските курорти, наемателите на плажове не бързат да ги затварят и са осигурили спасители до средата на септември, а на някои ивици ще поддържат водната охрана и с обходни двойки.
Въпреки по-ниските оферти за хотелите по морето по ресторантите цените остават същите и никой не си и помисля да ги намалява.