От втората половина на 2020 година, Huawei официално навлезе на пазара на лаптопи в България с четири нови устройства, позиционирани в средния ценови клас и премиум сегмента, като най-впечатляващото от тях е ултрабукът Huawei MateBook X Pro. Това е третата версия на устройството и първата, която се предлага на у нас, като машината притежава някои интересни характеристики и функции, с които цели да оправдае високата си цена и да пребори сериозната конкуренция.
Дизайн
Устройството притежава впечатляващ и подобаващ за неговия клас външен вид. Корпусът на Huawei MateBook X Pro е изработен изцяло от алуминий и с тегло от 1,33 кг и дебелина от 1,5 см прави машината достатъчно компактна и лесно преносима. Моделът е наличен в 4 цвята, от които впечатление определено прави тюркоазеният вариант, като освен него са налични бяла, сребриста и черна разцветка. Екранът разполага с тънки рамки, придаващи му съвременен и елегантен вид, а с интегрирането на камерата в клавиатурата, същинският екран заема 91% от лицевата повърхност.
По отношение на писането, клавишите са удобни и сравнително тихи, с лека степен на потъване, подсветката има три нива на яркост, а тракпадът е уголемен и има приятен клик, като по този начин работата с него става интуитивна и безпроблемна. Между клавишите f6 и f7 се намира бутнонът за камерата, появяваща се при неговото натискане. Тази функция е интересно въведение от гледна точка на сигурността, но крие известни недостатъци като ъгъла на зрителното поле при видеоразговори, в което могат да попаднат и пръстите ви при писане.
Другите елементи по корпуса са решетките на високоговорителите, бутонът за включване, в който е вграден и скенерът за пръстови отпечатъци, и портовете, представени от един USB-A 3.0, два USB-C порта и аудио жак, а в комплекта е включен и адаптер с допълнителни USB-A, USB-C, HDMI и VGA портове. Една от малкото липси на устройството е гъвкавостта на пантата, която позволява отваряне до ъгъл от 130-140 градуса, като по този начин отстъпва на конкуретните си, предлагащи 360-градусово завъртане на дисплея.
Екран и звук
Huawei са продължили дизайнерската традиция от последните две поколения и с този ултрабук, като са го оборудвали с атрактивен екран, вписващ се напълно в тенденциите на 2020 г. Дисплеят е 13.9-инчов IPS тъчскрийн и идва в съотношение 3:2, като поддържа работа със стилус. Компанията нарича този панел 3K FullView дисплей, тъй като предлага резолюция от 3000х2000 пиксела, равняващи се на гъстота на пикслите от 260 ppi, която в комбинация с пиковата яркост от 450 нита и 100% покритие на sRGB гамата предоставя напълно задоволително потребителско изживяване при ежедневна работа, гледане на мултимедия и обработка на файлове.
Недостатъците на панела са отблясъците при работа под пряка слънчева светлина, както и наличието на по-дебели черни ленти при гледане на видеосъдържание във формат 16:9 или 21:9. Звуковото оформление е удовлетворяващо при наличието на 4 високоговорителя, предоставящи висок и ясен звук с изненадващо дълбок бас и широкообхватно покритие, а благодарение на активната шумоизолация на микрофоните, гласовото разпознаване става лесно и от разстояние.
Производителност
Наличната в България конфигурация се базира на 10-то поколение Intel Core i7 (10510U) от серията Comet Lake, видеокарта NVIDIA GeForce MX250 в комбинация към вграденото решение на Intel, 16GB LPDDR3 RAM и 1TB SSD оперативна памет, като в чужбина ще бъде налична и по-достъпна версия с Core i5-10210U и 512GB SSD. Чипсетът е 4 ядрен, с 8 MB cache памет, пикова честота от 4.9 GHz и работна честота от 1.8 GHz, като успява напълно безпрепятствено да се справи с всички ежедневни задачи, като най-високата честота, измерена по време на тестването, е 3.9 GHz, а RAM-паметта е напълно достатъчна за разпределяне на тежък мултитаскинг.
Видеокартата е най-базовият представител на гамата на Nvidia и оборудвана с 2GB собствена памет. Въпреки показанията от benchmark тестовете, тя не изпитва затрудения при лек рендъринг, видео обработка и игра на сравнително взискателни видеоигри, макар и на оптимални настройки, но потребителското изживяване е изненадващо приятно за такъв тип устройство.
По време на продължителна работа се усеща леко нагряване в областта на процесора, но с изключение на това, вентилаторът се справя успешно с охлаждането на машината и не позволява достигането на високи температури.
Батерия
Huawei MateBook X Pro разполага с 56W батерия, която в повечето ситуации се представя според очакванията за този клас, за което допринася и енергийната ефективност на чипсета. Ултрабукът спокойно издържа цял ден на сърфиране и файлова обработка, редувани с периоди на stand-by. При гледане на видео и филми на максимална яркост, батерията издържа 7 часа, като производителят обещава до 13 часа при оптимални настройки 150 нита яркост. При работа с видеоигри, издръжливостта намалява драстично и не надвишава 3 часа, но това е нормално с оглед предназначението на устройството.
За скоростното зареждане на батерията спомага включеното в комплекта 65W quick charge зарядно, с което за 30 минути получавате заряд за над 2 часа работа. Самото зарядно е компактно и е конструирано на принципа на смартфон зарядните, като може да послужи и за всяко друго устройство с USB Type-C порт.
Софтуер
В софтуерно отношение няма изненади и ултрабукът оперира под добре познатия Windows 10 Pro. Прави впечатление липсата на голямо количество предварително инсталиран софтуер. Единственото заводско приложение е асистентът PC Manager, служещо за извършване на рутинни проверки на състоянието на системата, както и за автоматично обновяване на драйвърите.
Интересно и удобно допълнение е функцията Huawei Share, работеща за жалост само с телефони под брандовете Huawei и Honor. Тя позволява сдвояване на устройствата чрез докoсване с NFC и проектиране на екрана на смартфона върху десктопа. Идеята за screen share приложение не е нова, но в този случай реализацията е отлична, тъй като са налице редица удобства като мигновено прехвърляне на файлове, отговаряне на съобщения в телефона през клавиатурата и приемане на разговори.
Операционната система е оптимизирана и работи гладко, като на моменти се забелязва съвсем леко забавяне при отваряне на помощни полета, а програмите стартират бързо благодарение на SSD паметта. Допълнително удобство представлява и взаймодействието на Microsoft Hallo със сензора за пръстов отпечатък, чрез което можете лесно да се регистрирате в сайтове и приложения.
Заключение
Флагманът в портфолиото на Huawei определено има качествата да се бори за лидерство в сегмента на премиум ултрабуците. MateBook X Pro определено ще се хареса на почитателите на марката, но и не само. С компактните си размери, поглъщащия си дисплей и подсилените мултимедийни възможности, устройството ще се хареса на всеки, търсещ лек и мощен спътник в ежедневието си. Придружаващите необичайния размер на екрана неудобства спират да правят впечатление след първата седмица на употреба, а оптимизираната работа на батерията гарантира, че вашият „другар“ ще ви съпровожда през целия ден. Ако не търсите изрично 2-in-1 convertible и върхова производителност, то Huawei MateBook X Pro притежава необходимото, за да удовлетвори всичките ви изисквания.