Няма да затваряме нито хора, нито бизнеси, зарече се Бойко Борисов
Спад на заразените в последните 14 дни отчете новият здравен министър Костадин Ангелов във вторник. Часове по-рано здравното министерство обяви рекордните 16 починали от COVID-19 за денонощие.
Затягане или разширяване на сега действащите противоепидемични мерки не се налага и няма да има. Въвеждане на ново извънредно положение на този етап също не се налага, обяви проф. Ангелов. Становището си той обсъди и с премиера Бойко Борисов. А към края на деня бе издадена заповед, че публиката ще може да се върне на стадионите за футболните мачове. За отварянето на стадионите настояваха агитките на “Левски” и ЦСКА и дори заплашиха със свои протести.
За последните
14 дни новите
заразени у нас
са намалели
с 9,8%,
мотивира се министърът защо няма да налага мерки. Преди това разговаря с експертите от съветите по вирусология, микробиология и инфекциозни болести. Лекарите също не виждали нужда от още мерки.
Натиск върху здравната система също няма, смята проф. Ангелов. Във вторник обаче бяха отчетени рекордните 824 пациенти с COVID-19 в болница, от тях 43 в интензивни отделения. Преди седмица здравните власти обявиха, че вече се хоспитализират само средните и тежките случаи, докато в началото в болница се приемаха и тези с не толкова сериозни симптоми.
Спад на новите заразени през последните две седмици имало още в Испания с 32%, в Португалия с 15% и в Словакия - 17,5%. В същото време ръст с над 300% отчитат в Кипър и Естония, с над 295% - в Малта. В Гърция повишението е със 152%, в Холандия - със 75%, а в Румъния - с 14,3%, посочи министърът.
Задълбочава се трендът заболяването у нас сериозно да се подмладява.
През юли делът
на заразените на
възраст 15-29 г.
е бил 25%,
докато през май е бил само 10 на сто. Все повече сред засегнатите са и в групата до 50 г.
Основната част от заболелите младежи карат заболяването безсимптомно или с лека симптоматика, но те лесно предават вируса на по-възрастните, напомниха лекари. Преди дни 19-годишен абитуриент от Велико Търново стана най-младата досега жертва на вируса в България.
12 159 инфектирани дотук бяха преброени във вторник, активните от тях са 5071. 204 бяха новите случаи.
Опасенията на специалистите са, че с влизането на заразата в старческите домове смъртността ще расте още. Системата обаче ще издържи, каза проф. Ангелов. Болниците и медицинските екипи остават в пълна готовност. (Колко са хоспитализираните пациенти с COVID-19 по области, виж в таблицата.)
Те разполагат с цялата необходима апаратура, има и достатъчно легла в интензивните отделения, докладвал е министър Ангелов на срещата с премиера Борисов. Изготвен е и
план за
разкриване на
допълнителни
легла при
3 сценария,
съобщи той.
Трите варианта предполагат различен дневен брой на заразени у нас - до 150, между 150 и 350 и над 350 случая.
Общо 8415 легла е капацитетът, до който може да дотигне системата при най-мрачната тенденция от по 350 разболяващи се на ден. От тях 7037 са инфекциозни и 1108 - интензивни, посочи проф. Ангелов.
Доколко всички тези легла ще бъдат обезпечени с медицински персонал обаче, е трудно да се каже, не скри здравният министър. Особено след като
проблем с
недостиг на
специалисти
има в много от останалите държави. Лечението на пациентите с коронавируса обаче може да се провежда не само от инфекционисти, но и пулмолози, както и специалисти по вътрешни болести.
За да прецени реалната потребност от специалисти по места, до края на годината здравното министерство ще изготви
карта на
медиците по
области
и по нея ще прецени къде и как да бъдат насочени средствата по европейски програми от фонда за възстановяване.
Запаси от лични предпазни средства за медиците има за от 1,5 до 9 месеца в зависимост дали става дума за ръкавици, маски, гащеризони и т.н., отчете министърът.
Няма да затваряме нито хора, нито бизнеси, зарече се премиерът Борисов.
"Нито ще затваряме бизнес, нито ще затваряме хора. Болниците могат да издържат“, каза той при разговора си с проф. Ангелов.